Internat
 Przy Ośrodku znajduje się internat dla 100 wychowanków. Troskliwa i ciepła opieka wychowawców, zapewnia im bezpieczeństwo i poczucie klimatu  ,,domowego ogniska''. To tutaj - dzięki różnorodnym formom zajęć praktycznych rozwijane są zainteresowania, możliwości oraz umiejętności potrzebne w życiu codziennym.
 W internacie mają mozliwość rozwijania swoich zainteresowań: plastycznych, muzycznych, sportowych, teatralnych. 

· KLUB ORIGAMI

,, Wyobraźnia kształtuje twórczą osobowość dziecka”.   
          Na zajęciach  ,,Klubu Origami'' dzieci bawią się w papierowych czarodziejów. Ze zwykłej kartki papieru tworzą przestrzenne postacie, zwierzęta, motywy roślinne i ozdoby. W każdej nowej figurce kryją się delikatne ręce, skupione twarze dzieci, które powołały je do życia. Siła napędowa każdej aktywności podejmowanej przez dziecko doświadcza, a zarazem mobilizuje. Z origami wyzwala się w dzieciach skupienie, wyczula je na ład i harmonię. Technika składania papieru ma również walory rewalidacyjne, co pozwala na określenie tych zajęć mianem arteterapii, są one także pomocne w niwelowaniu blindyzmów, kształtują sprawność przemieszczania się przestrzennego, a także rozmieszczania abstrakcji słów tak ważnej dla dzieci z dysfunkcją narządu wzroku. Tworząc ,,papierowe cuda '', odkrywa się w dzieciach wielką radość , a to jest najważniejsze. 

· BAWIALNIA

,, Zabawy dzieci nie są zabawami i trzeba na nie patrzeć jak na najpoważniejsze zajęcia.”
                                                                                                    ( Michel de Montaigne'')
   Bawialnia to miejsce, w którym odbywają się zajęcia najmłodszych grup. Barwne wnętrze i odpowiednie wyposażenie stwarzają bajkowy świat, w którym każde dziecko może znaleźć chwilę wytchnienia i wyczarować świat zbudowany z własnych marzeń.
 

·  TEATR „REKWIZYT”

   Teatr "Rekwizyt" został założony w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej w Lublinie w roku 2002. Aktorzy to uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, którzy interesują się teatrem i chcą rozwijać się w tym kierunku. Na zajęciach teatralnych nabywają umiejętności:

   Premierą teatru "Rekwizyt" była sztuka "Zemsta" A. Fredry. W późniejszym repertuarze były inne spektakle, takie jak: "Damy i huzary" A. Fredry, satyra "Pijaństwo" I. Krasickiego, "Król Drozdobrody" W. i J. Grimmów, "Czerwony Kapturek", "Przygody pszczółki Mai", „Mysz ze wsi i mysz z miasta”. Teatr wystawia spektakle nie tylko w naszym Ośrodku, ale również w zaprzyjaźnionych szkołach oraz podczas  Międzynarodowych Przeglądów Teatrów Osób Niepełnosprawnych, Scholariów i odnosi znaczące sukcesy w postaci nagród, wyróżnień i atrakcyjnych wyjazdów.


Rok szkolny 2016/17


Akcja Sprzątania  Świata
       21 września 2016 r. wychowankowie naszego Ośrodka uczestniczyli  w Akcji Sprzątania Świata. Uczniowie sprzątali teren położony w Dąbrowie nad Zalewem Zemborzyckim. Następnie odpoczywali piekąc kiełbaski w ognisku, które wcześniej rozpaliła dla nich p.Dorota Cieślak. Wieczór upłynął w miłej i pogodnej atmosferze. Nad przebiegiem tegorocznej Akcji Sprzątania Świata czuwały: p.R.Piech, R.Kurowska, A.Nowak i B.Szkutnik.


SUPER! Dzień Chłopaka w internacie

          W czwartek, 29 września wychowawcy internatu zorganizowali z okazji zbliżajacego się Dnia Chłopaka grilla na zielonym terenie naszego Ośrodka. Były kiełbaski, pieczony chleb, napoje, ciastka. Nie zabrakło też ogniskowych piosenek, do wykonania których włączyli się wszyscy wychowankowie. Wieczór upłynął nam w bardzo miłej atmosferze, a chłopcy z pewnością na długo zapamiętają ten dzień. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w przygotowania, szczególne podziękowania kierujemy do pana Darka Łęczyckiego, który wspaniale akompaniował na swojej gitarze. Zapraszamy do naszej galerii.
Wychowawcy internatu: Pani: Dorota Polonis, Agnieszka Stunio


Żółte pola nadziei

W piątek, 30 września br. wychowankowie naszego Ośrodka pod opieką nauczycieli brali udział w akcji "Żółte pola nadziei" organizowanej wspólnie z Hospicjum im.Dobrego Samarytanina w Lublinie. Na przygotowanych grządkach nasi podopieczni sadzili cebulki żonkili, by na wiosnę, w marcu móc podziwiać pięknie kwitnące żółte kwiaty. Żonkil jest symbolem ludzi terminalnie chorych na nowotwory, a my poprzez udział w akcji solidaryzujemy się z nimi w cierpieniu. Dziękujemy bardzo wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się w naszą akcję. Zapraszamy do galerii zdjęć.
D.Polonis, A.Wardzińska

         
                                                                                              
Koncert Ireny Santor

Dnia 23.10.2016 r. dzięki hojności Prezesa Muzycznego Teatru Śmiechu Pana Zbigniewa Kupień w postaci darmowych wejściówek - wychowankowie naszego internatu wraz z wychowawcami - Paniami Bernardą Kasprzak i Agnieszką Stunio uczestniczyli w recitalu Ireny Santor "Punkt widzenia". Pierwsza Dama Polskiej Piosenki nagrała ponad tysiac piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami jak np. "Tych lat nie odda nikt", "Powrócisz tu", "Już nie ma dzikich plaż", "Embarras", wystąpiła z zespołem muzycznym w składzie: Mariusz Dubrawski - fortepian, Wojciech  Ruciński - kontrabas, Grzegorz Poliszak - perkusja. Koncert odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Ten wyjątkowy koncert został entuzjastycznie przyjęty przez naszych wychowanków.


"Jabłko zamiast ...chipsów"

  W dniu 25 11.2016 r. odbyło się podsumowanie akcji "Jabłko zamiast...chipsów", promującą zdrowy styl życia, odpowiednie żywienie ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, co się je i czy jest to zdrowa żywność. Tematem przewodnim było jabłko. Wychowankowie mogli uczestniczyć w wielu konkurencjach m.in. rzut do celu - wrzucały jabłka do koszyczka, taniec z balonami, zjadanie jabłka zawieszonego na sznurku. Było masę pozytywnej zabawy, a przy tym lekcji dotyczącej zdrowego odżywiania. Wszystkie dzieci w nagrodę zostały obdarowane słodziutkimi jabłuszkami.

"Czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary".

28.11.2016 r. w Świetlicy Pani Parys zapanowała magiczna atmosfera. Tego dnia wychowankowie naszego internatu, wraz z zaproszonymi gośćmi: wychowawcami i wychowankami naszego internatu przy ul. Wyścigowej - świętowaliśmy Andrzejki. W ten wyjątkowy dzień pełen radosnych zabaw i wróżb, dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, lania wosku, wróżenia z kubeczków, losowania karteczek z życzeniami, przekuwania serduszek z imionami itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce, którą przygotowała i puszczała nasz Pani D.J.Agnieszka. Pod koniec młodzież raczyła się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, nie zabrakło również dedykacji muzycznych dla uczestników zabawy. Pomysłodawczyniami i organizatorkami tej imprezy były Panie: Agnieszka Stunio, Agnieszka Szczotka i Bernarda Kasprzak
Ogólnopolski Konkurs Uzdolnionych Ludzi Różnorako O.K.U.L.A.R.

    W Muzycznym Studio Trójki im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie 10.12.2016 r. odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Uzdolnionych Ludzi Różnorako O.K.U.L.A.R., którego hasło przewodnie brzmiało: "QUO  VADIS?". Jury w kategorii scenicznej pod dyr.Beaty Kotowskiej, w składzie: Beata Mrożek, Karol Dyttus CARLO i Gość honorowy, a zarazem członek Jury- Pani Izabela Trojanowska, nagrodzili wychowankę naszego Ośrodka w kategorii starszych - uczennicę Agatę Popławską, przygotowaną przez wychowawcę internatu Panią Bernardę Kasprzak, która wyśpiewała  II miejsce piosenką "Quo Vadis Dpmine" Michała Bajora. Serdecznie gratulujemy!!!
Nagroda główna dla Kasi Dzierzbickiej

         "Szyldy lubelskich kupców" to konkurs zorganizowany przez Fundację 5 Medium. Jego głównym celem było zapoznanie młodzieży z lubelskimi przedsiębiorcami jak i zwrócenie uwagi na ich aspekt historyczny. Jury oceniało uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Konkurs odbył się w ramach projektu "Lubelscy Kupcy, strategia marketingowa". Uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę autorską, której tematem był szyld kupiecki w starym, przedwojennym stylu. Z tym zadaniem najlepiej zmierzyła się Katarzyna Dzierzbicka, która wykonała szyld Sukien Ślubnych  "Oliwia". Praca Kasi została wykonana pod kierunkiem pani Doroty Polonis

Zimowe zabawy na śniegu

   Za oknem zimowa aura i śnieg, który uwielbiają wszystkie dzieci. To świetna okazja, aby zażyć ruchu na swieżym powietrzu, przy tym radośnie się bawiąc. Taka aura dostarczyła naszym wychowankom najwięcej radosci, co widać na załączonych zdjęciach. Zaczęlismy od ulepienia bałwanka...
Warsztaty "Design literacko - plastyczny" w internacie

   Regularnie raz w miesiącu wychowankowie internatu będą się spotykać z panią Katarzyną Celewicz na zajęciach plastycznych poprzedzonych czytaniem ciekawego fragmentu literatury. Pierwsze zajęcia zainicjowało spotkanie 28 lutego br. Uczestnicy warsztatów ciekawie spędzili czas z panią Kasią przygotowując swoją pierwszą pracę - własnoręcznie wykonaną książeczkę o nich samych. Zachęcamy do udziału w zajęciach, ponieważ zapowiadają się interesująco. Zapraszamy do galerii.
                                                                                                                                               Dorota Polonis


"Było sobie życie"

  1.02.2017 odwiedziliśmy Tarasy Zamkowe, które przygotowały wyjątkową atrakcję - interaktywne centrum nauki, nawiązujące do kultowej serii : 'Było sobie życie". Inicjatywa ta jest częścią projektu "Focus Pobudza Neurony". Wśród wielu dostępnych aktywności mogliśmy skorzystać m.in. z nowoczesnego laboratorium wyposażonego w stanowiska z mikroskopami oraz próbkami ludzkich tkanek, makro modelami ludzkiego organizmu, a także z nowoczesnego kina sferycznego... w kształcie mózgu! Galeria zdjęć.Wycieczki po Lublinie - jako jedna z form spędzania weekendów w internacie

Dnia 18.02.17 r. wychowankowie internatu zwiedzali Muzeum Historii Lublina. Wzięli też udział w warsztatach zatytułowanych "Kolory dawnego Lublina" - przygotowanych na uczczenie 700-lecia miasta. Opiekunowie wycieczki: p.J.Jasińska, p.B.Szkutnik
Dnia 25.02.17r. odbyło się wyjście do Centrum Kultury w Lublinie na wystawę plakatu Dawida Ryskiego pt. "1982". 
Wychowankowie obejrzeli też wystawę Milona Sokola pt. "Przedmioty, rośliny, zwierzęta, ornamenty". Ciekawie prezentowały się prace artysty wykonane z surowców wtórnych. Po wystawie oprowadziła nas przewodniczka, która przybliżyła najciekawsze  fakty z życia artystów i omówiła charakter ich twórczości. Opiekunowie wycieczki: p.J.Jasińska, p. B.Szkutnik
Dnia 04.03.17r. wychowankowie zwiedzali kryptę, skarbiec i zakrystię akustyczną w Archikatedrze Lubelskiej. Po obiekcie grupę oprowadzał przewodnik. Opiekun wycieczki: p.J.Jasińska
Dnia 11.03.17r. nasza młodzież wraz z przewodnikiem zwiedzała Klasztor Ojców Dominikanów. Wychowankowie zostali zapoznani z historią powstania klasztoru, zwiedzili też skarbiec. Opiekunowie wycieczki: p.J.Jasińska, p.B.Szkutnik
Dnia 18.03.17r. odbyła się wycieczka z okazji Dnia Wiosny na stadion Arena Lublin, gdzie miał miejsce konwent gier planszowych. Wychowankowie poznali kilka nowych gier. Na zakończenie naszego pobytu otrzymaliśmy od organizatorów grę edukacyjną. Opiekunowie: p.J.Jasińska, p.B.Szkutnik
zapraszamy do galerii.
Spotkanie z panem Maciejem Białkiem w Domu Słów

   W czwartek, 2 marca br, wychowanki gr. III internatu uczestniczyły w zorganizowanym przez Dom Słów w spotkaniu z ociemniałym nauczycielem panem Maciejem Białkiem. Gość został zaproszony w ramach programu "Inny Lublin". Pan Maciej pomimo utraty wzroku jest czynnym nauczycielem historii pracującym w VIII LO w Lublinie. Spotkanie było niezwykle interesujace, a problemy, o których mówił gość spotkania bardzo bliskie naszym podopiecznym. Pan Maciej opowiadał o tym, jak radził sobie z powolną utratą wzroku, co było dla niego kłopotliwe i trudne, z czym musiał się zmagać na co dzień. Rozmowa przeplatana była fragmentami filmu "Cart blanche", opartego o historię jego życia.
    Z niezwykłym poczuciem humoru opowiadał o swoim życiu, realizacji filmu i sytuacjach, z którymi spotyka się codziennie w pracy. Rozmowa z nim udowodniła słuchaczom, że brak wzroku nie jest przeszkodą w realizacji swoich życiowych planów. Zapraszamy do galerii.
                                                                                                                                              Dorota Polonis, Ewa PaterkowskaKoncert Sylwii Grzeszczak

   Z okazji II rocznicy powstania Tarasów Zamkowych dnia 4 marca 2017 r. młodzież z naszego Ośrodka uczestniczyła w licznych konkursach i atrakcjach, którą największą był koncert, wspólna wymiana zdań i zdjęcie z jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwią Grzeszczak.

Bajeczka o małpce

 Premierowa prezentacja spektaklu "Bajeczka o małpce" w wykonaniu aktorów teatru "Rekwizyt" na IV Integracyjnym Spotkaniu Artystycznym w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej odbyła się 8 marca 2017. Spektakl autorstwa Zofii Wójcik przygotowały: opiekun teatru - Ewa Paterkowska, scenografia - Dorota Polonis, opracowanie muzyczne - Agnieszka Stunio. Zapraszamy do galerii zdjęć,


II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim

   Dnia 15.03.2017r. wychowankowie naszego internatu: Dominika Czuj, Tomek Żmuda, Wiktor Wójcik, wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim. Konkurs odbył się pod honorowym  patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Wiktor Wójcik otrzymał wyróżnienie w tym konkursie. Młodzież do konkursu przygotowana została pod kierunkiem p. Renaty Piech, p.Grażyny Szynkaruk i p. Beaty SzkutnikProjekt artystyczno - edukacyjny "Akademia Sztuk Dziecięcych" ruszyła w internacie

      Projekt ten zakłada przeprowadzenie 6 różnorodnych zajęć artystyczno - edukacyjnych, których punktem wyjścia będzie światowa sztuka współczesna. Na warsztatach dzieci i młodzież  zdobędą teoretyczną wiedzę na temat nurtów sztuki takich jak między innymi: op-art, pop-art, surrealizm, street-art, body art, action painting.
        Uczestnicy projektu wezmą także udział w warsztatach tworzenia własnego portfolio, strony internetowej, na której stworzą internetową galerię prezentującą ich prace wykonane podczas warsztatów. Powastałe w ramach poszczególnych zajęć prace dzieci zostaną zebrane i zaprezentowane na wystawie podsumowującej działania. Podsumowanie projektu będzie otwarte dla całej społeczności szkolnej, rodziców, opiekunów.
          Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin w ramach zadania publicznego: Dzielnice Kultury.
W internacie odbyły się już cztery spotkania:
6 marca - odbył się "egzamin" dla przyszłych studentów Akademii Sztuk Dziecięcych. Uczestnicy, pracując w grupach sprawdzili się w kilku technikach artystycznych: malarstwie, rysunku, rzeźbie, projektowaniu. Na spotkaniu dzieci zostały wprowadzone w tematykę projektu.
20 marca - warsztaty z op-art. 
Na zajęciach uczestnicy zobaczyli wiele złudzeń optycznych, poznali kilka sposobów na oszukanie oka i sami stworzyli obrazy w duchu op-art.
 3 kwietnia - na zajęciach studenci Akademii Sztuk Dziecięcych dowiedzieli się czym jest "video-art". W trakcie warsztatów powstał film wideo, którego głównymi bohaterami były barwy. Kadry filmu wypełniły abstrakcyjne obrazy malowane na mleku.
10 kwietnia - warsztaty, w czasie których uczestnicy wykonywali kolaże  surrealistyczne. Przy pomocy artykułów papierniczych i przede wszystkim dzięi własnej wyobraźni i kreatywności studentów Akademii powstały niesamowite obrazy pełne kolorów i nierealnych postaci.
                                                                                                                                                                  Dorota Polonis


Walentynki z wolonratiuszkami TWWP w Lublinie

16.02.2017 r. naszą placówkę odwiedziły Wolontariuszki z Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza TWWP w Lublinie, które spotkały się z wychowankami internatu. Tematem przewodnim były :walentynki". Wspólnie wyklejono olbrzymie serce wykonanymi przez dzieci  z czerwonej bibuły różami. Podopieczni pod czujnym okiem pań wolontariuszek i wychowawców internatu wykonały drobne upominki dla swoim najbliższych. Pięknie wykonany obraz przozdobił korytarz internatu. 
Wycieczka do Warszawy

4 kwietnia dzieci pod opieką pań: J. Jasińskiej i G. Szynkaruk pojechały na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzaliśmy Firmę Cukierniczą "E. Wedel". Piliśmy słodką czekoladę i jedliśmy różne łakocie. Dzieci były oczarowane wielkim czekoladowym misiem, a na koniec otrzymały słodkie upominki. Następnie zwiedzaliśmy Stadion Narodowy. Dzięki uprzejmości Zarządu PG Narodowy przeszliśmy "Trasę piłkarską". Mogliśmy zobaczyć szatnię i stroje naszych zawodników, salę konferencyjną, miejsca dla komantatorów, loże dla VIP-ówczy, posiedzieć na ławce rezerwowych. Wycieczka dostarczyła wiele emocji i wrażeń.


 


Spotkanie Wielkanocne 

Po raz kolejnyny 5.04.2017r. odbyło się spotkanie wychowanków internatu z wolontariuszkami Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza TWWP w Lublinie. W miłej, przedświątecznej atmosferze dzieci udekorowały przygotowane wcześniej ciasto do mazurka, co sprawiało im olbrzymią frajdę, a następnie upieczono je. W czasie gdy ciasto się piekło wolontariuszki opowiadały o zwyczajach wielkanocnych panujacych w ich domach, a także jeszcze wcześniejsze zwyczaje zapamiętałe z opowieści swoich babć i dziadków. O swoich tradycjach związanych ze świętami w domach rodzinnych dzieliły się również dzieci. Na koniec wszyscy zebrani podzielili się jajkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia, a następnie skosztowano wspólnie upieczonego mazurka.  
Odsyłamy do gazety Nowy Tydzień w której opisano naszą wspólną incjatywę 

http://www.nowytydzien.pl/wspolne-pieczenie-wielkanocnych-mazurkow/


Palmy wielkanocne

Podopieczni internatu  8.04.2017 r. własnoręcznie i według własnego projektu wykonali palmy, które zostały pościęcone w Niedzielę Palmową. Spotkanie z Zespołem Ich Troje

Dnia 22.04.2017 r.  podopieczni internatu spotkali się z członkami Zespołu ICH TROJE na czele z popularnym wokalistą - Michałem Wiśniewskim. Uczestnicyli również w próbie zespołu.
Sekcja oświatowo - zdrowotna

W ramach zajęć sekcji oświatowo - zdrowotnej w roku szkolnym 2016/17 zorganizowano cykl spotkań z wychowankami internatu. Zagadnienia dotyczyły zdrowego stylu życia, a także niebezpieczeństw jaki niosą nałogi i niezdrowy tryb życia. 

1. Jabło zamiast...chipsa.

2. Kleszcze3. O szkodliwości palenia papierosów i wyrobów tytoniowych.4. Zaburzenia odżywiania i ich skutki.Design literacko - plastyczny - druga odsłona w internacie

  " Musa urodził się w Afryce, gdzieś w strefie subsaharyjskiej, ale on o tym nie wiedział. Był najstarszy ze swojego rodzeństwa. Jego ojciec też miał na imię Musa. To od niego nauczył się w wielu potrzebnych rzeczy. Razem chodzili na łąki pasać kozy. Kiedy ojciec zmarł, Musa zajął jego miejsce i to on musiał się opiekować całą wioską.(...) Pojawiła się susza."
  Na kolejnych warsztatach "Designu literacko - plastycznego" pani Katarzyna Celewicz przedstawiła uczestnikom historię Musy, ale także prawdziwe historie ludzi, którzy z jakichś powodów musieli opuścić swoje domy. Wspólnie staraliśmy się zbudować miasto przyjazne ludziom, tworząc miejsca, w których poczują się "jak w domu". Kiedy w naszych domach zagościła miłość, ciepło rodzinne, bezpieczeństwo, cisza i sposób do domów wprowadzili się ludzie. Zapraszam do galerii zdjęć, by obejrzeć prace naszych wychowanków.
                                                                                                                                       Dorota Polonis

"Książę w cukierni "
 „Ze szczęściem są same kłopoty” – mówi Duży Książę, jeden z bohaterów "Książe w cukierni", książki tak długiej, że nie zmieściła nam się w sali.
Jakie są powody ulotności szczęścia? Czy musimy za nie płacić? Czy mamy prawo być szczęśliwi, wiedząc że dzieci w Afryce nie dojadają? 
Te i inne problemy omówiłyśmy na ostatnim spotkaniu „Designu literacko – plastycznego” w sali warsztatowej, będącej w naszych głowach cukiernią. Zaparzyłyśmy sobie "herbatkę szczęścia", doprawiając ją tym, co nas cieszy. 
Tym spotkaniem w Domu Słów zakończyliśmy nasze warsztaty w bieżącym roku szkolnym. Były bardzo ciekawe i inspirujące do działania. Zapraszamy do galerii.Z niecierpliwością czekamy na następne spotkania w nowym roku szkolnym.

                                                                                                                                                                                                                                      Dorota Polonis