Stowarzyszenie

STATUT
Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych
„Zdobywcy Marzeń”

STATUT.docx

Zarząd Stowarzyszenia:
Agnieszka Wardzińska - Prezes Zarządu
Hanna Kostyra - Wiceprezes
Urszula Marzęda - Skarbnik
Ewa Puderecka - Członek Zarządu
Ewa Prusak - Członek Zarządu

Rok szkolny 2017/18

Wsparcie od Fundacji Banku PKO S.A. im.M.Kantona

        Kolejny raz udało się pozyskać darowiznę, dzięki której możłiwy będzie zakup pomocy dydaktycznych i edukacyjnych dla podopiecznych naszego Ośrodka. Fundacja Banku PKO S.A. imienia Mariana Kantona przekazała wsparcie w kwocie 2 tys. złotych, za co w imieniu dzieci serdecznie dziękujemy.
                                                                                                                                                          Magdalena Wawszczak

UDAŁO SIĘ!!!
NASZE  STOWARZYSZENIE WYGRAŁO 5000 TYSIĘCY ZŁOTYCH DZIĘKI FUNDACJI TESCO,  w programie ,,DECYDUJESZ, POMAGAMY”. GŁÓWNA WYGRANA POZWOLI NAM ZREALIZOWAĆ PROJEKT
,, ZOBACZ MÓJ ŚWIAT I POZNAJ GO ZMYSŁAMI”- festyn integracyjny dla dzieci niepełnosprawnych.
Impreza zaplanowana jest na marzec 2018r., i odbędzie się na terenie SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie ul. Hirszfelda 6.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ŻYCZLIWYM LUDZIOM, KTÓRZY ODDALI NA NAS SWÓJ GŁOS.

 

Rachunek zysków i strat za rok 2016

Jak zostać aktorem?

                W kwietniu 2017 r. podopieczni naszego Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniu z p.Małgorzatą Adamczyk - aktorką z teatru Lalki i Aktora im. H.Ch.Andersena. Mieli okazję poznać rodzaje lalek z jakimi pracują aktorzy, a były to: kukła, pacynka, marionetka i jawajka przypominająca wszystkim syrenę. Dzieci miały okazję wczuć się w rolę aktorów, popracować lalkami. 
B.Krzych

 


 

Warsztaty karate

23 marca 2017 r. dzieci z klas I-III uczestniczyły wspólnie z terapeutami w warsztatach karate. Spotkanie odbyło się w Lubelskim Klubie Karate KYOKUSHI. Wszyscy podopieczni mieli możliwość sprawdzić swoje siły w czysto sportowej rywalizacji. Kto wie??? Może wśród naszych uczniów rośnie przyszły mistrz karate?
Składamy serdeczne podziękowania shihanowi Jackowi Czernicowi za atrakcyjnie spędzony czas. Odsyłamy do galerii zdjęć. Organizatorzy - Hanna Kostyra, Beata Kowalczyk

Masaż dźwiękiem
22 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z panią Magdaleną Hermanowicz. Uczestnicy spotkania zobaczyli jak wyglądają i jakie dźwięki wydają gongi, misy tybetańskie, dzwonki koshi, deszczowce. Dźwięki, które wydają misy i gongi bardzo pozytywnie oddziałują na narząd słuchu oraz na tkanki całego ciała. Emitują one drgania, które rejestrowane są przez komórki nerwowe. Drgania natleniają krew, powodują harmonijne działanie narządów, wyciszają cały organizm.Dźwięki wydawane przez misy i gongi odczuwane są jako bardzo przyjemne doznanie, zapewniają relaks, oczyszczają oraz energetyzują. Kij deszczowy dał nam ukojenie i uczucie wsłuchania się w morskie fale. Spotkanie zapewniło nam odprężenie fizyczne i psychiczne, delikatne wibracje odczuwaliśmy w całym ciele i na skórze. Masaż dźwiękiem rozluźnił nasze mięśnie, ciało i umysł wprowadził w stan relaksu. Dzieci po seansie były wyciszone i zrelaksowane. Zapraszamy do galerii.
A.Wardzińska, B.KrzychInformacja - wrzesień 2016

Dzięki wsparciu Fundacji PGE, Lubelskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Zdobywcy Marzeń" będzie mogło wyremontować salę edukacyjno - terapeutyczną oraz zakupić pomoce edukacyjne i dydaktyczne dla podopiecznych Stowarzyszenia. Składamy podziękowania Fundacji PGE za wsparcie, jakim nas obdarowuje.
Na konto Stowarzyszenia wpłynęła również kwota 300 złotych od Pana Bartka Trębacza. Darowizna została przeznaczona na zakup pomocy edukacyjnych dla podopiecznych Stowarzyszenia. Dodatkowo Pan Bartek przekazał również puzzle, książki edukacyjne, z których korzystają nasze dzieciaki w wolnych od nauki chwilach. Serdeczne podziękowania za chęć pomocy i wielkie serce.


Dzięki darowiźnie pozyskanej od Fundacji PGE udało się nie tylko wyremontować salę, ale także wyposażyć ją w nowe meble i rolety. Dodatkowo zostały zakupione pomoce edukacyjne. Całemu Zarządowi Fundacji, a także Pani Magdalenie Kolasińskiej, która była dobrym duchem całego przedsięwzięcia, serdeczne podziękowania w imieniu dzieciaków, nauczycieli i oczywiście rodziców.Jak pracują dziennikarze. Warsztaty dla dzieci w redakcji Dziennika Wschodniego
21 marca 2015
W sobotę w redakcji Dziennika Wschodniego odbyły się kolejne zajęcia z cyklu "Zamknij Oczy Dotknij Sztuki”. Tym razem uczestnicy poznali pracę dziennikarzy.
Podczas zajęć zwiedzaliśmy pomieszczenia redakcji. Byliśmy w sekretariacie, potem obejrzeliśmy pokój fotoreporterów, następnie dziennikarzy sportowych. Na końcu był pokój z dużym stołem i widokiem na plac Litewski. – To pokój do ważnych zebrań – mówi Sebastian. – Oraz gabinet redaktora naczelnego – dodaje Kamilka.

Szczególnie podobało nam się to, że w redakcji jest dużo komputerów. Do gustu przypadł nam również duży fotel redaktora naczelnego.
Poznaliśmy również dzień z życia dziennikarzy. – Praca redakcji zaczyna się już o godzinie 7 – mówią dzieci.

Podczas zajęć wcieliliśmy się w rolę dziennikarzy przeprowadzających wywiady z gwiazdami filmu i sportu. Napisaliśmy też krótki artykuł opisujący wizytę w redakcji. – To ciekawa praca, chciałabym w przyszłości być dziennikarką – mówi Emilka. – A ja chciałabym być redaktorką – dodaje Kamilka. – Mi się tu bardzo podoba – powiedziała Pola.

Zamknij Oczy Dotknij Sztuki to cykl warsztatów edukacyjnych z zakresu sztuki współczesnej, designu, mediów, oraz różnorodnych technik plastycznych. Podczas zajęć spotykają się dwie grupy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - osoby widzące i niewidome lub niedowidzące.

W sobotnich zajęciach wzięli udział: Emilka Kuźmiczuk, Kamilka Liwak, Pola Buczkowska, Sebastian Marcinkowski, Franek Buksiński, Arek Marcinkowski, Gaja Galey Szczepańska, Natalka Pawłat, Hania Buksińska i Michał Wardziński.
Aby obejrzeć film z wizyty w redakcji oraz zdjęcia wejdź  na podany adres  https://www.youtube.com/watch?v=zuNpBSfr1w0

Warsztaty "Chodź, namaluj swój świat"

Jak niewidomi wyobrażają sobie rzeczywistość? Jak bardzo ich wyobrażenia różni się od naszych? Na te pytania możemy sobie odpowiedzieć uczestnicząc we wspólnym projekcie „Chodź namaluj swój świat” realizowanym w naszym ośrodku.

Nasze stowarzyszenie „Zdobywcy marzeń” jest partnerem projektu realizowanego przez Katarzynę Sobczyk w ramach stypendium z zakresu animacji i edukacji kulturalnej przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zakłada on uczestnictwo dzieci niepełnosprawnych wzrokowo w warsztatach artystyczno-edukacyjnych, podczas których uczestnicy za pomocą różnych technik plastycznych wykonują swoje prace. Ważnym punktem programu będzie samodzielne tworzenie audiodeskrypcji, część warsztatów poświęcona zostanie tworzeniu i nagrywaniu opisów prac uczestników.

 Warsztaty podsumowane zostaną wystawą w Domu Słów Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, na której zestawimy prace dzieci widzących i  niewidomych, wzbogacone samodzielnie stworzoną audiodeskrypcją. Projekt ma na celu aktywizację dzieci i młodzieży słabowidzącej i niewidomej poprzez umożliwienie im współtworzenia wydarzenia kulturalnego tj. wystawy zawierającej m.in. prace plastyczne przez nich przygotowane opatrzone audiodeskrypcją.

Nasze pierwsze spotkanie o charakterze integracyjnym odbyło się w Domu Słów.

Mieliśmy okazję poznać się wzajemnie-wychowankowie ośrodka, widząca młodzież, która będzie z nami uczestniczyć w warsztatach i wolontariusze, którzy bardzo chętnie pomagają dzieciom we wspólnych działaniach. Naszemu spotkaniu towarzyszyła pani Katarzyna Sobczyk-główny koordynator projektu i pani Dorota Polonis -nauczyciel wychowawca z internatu naszego ośrodka.

Już nie możemy się doczekać naszych pierwszych warsztatów!


      Lubelskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych "Zdobywcy Marzeń" przystąpiło do otwartego konkursu ofert na wspieranie realizacji zadań z zakresu "Programu działań na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Lublin w latach 2013-15".
      Na realizację zadania pod nazwą "Integracja osób niepełnosprawnych z mieszkańcami Lublina " otrzymaliśmy kwotę 3260 zł.  W ramach zadania odbędzie się 23 września wydarzenie pod nazwą  "Sportowe powitanie jesieni"., na które zapraszamy już dzisiaj. Zadanie jest współfinansowanie  ze środków Gminy Miasta Lublin i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.Kolejne, trzecie już spotkanie - 25 marca to malarstwo .

Wybraliśmy się w tym celu na Wydział Artystyczny UMCS.

Tam , w pracowni nasi wychowankowie wraz z młodzieżą widzącą i wolontariuszami poznawali tajniki malarskie. Zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Kamianowska.

Zadaniem uczestników było namalowanie farbami pracy pt:”Wiosna”. Jednak do nałożenia farb na podłoże nie służyły dzieciom pędzle, tylko własne palce! Farby też nie były takie zwykłe-miały w swoim składzie kuleczki i inne drobinki, tak, by niewidomi mogli łatwo zorientować się, co udało im się namalować. Zabawa była fantastyczna!

Powstało wiele bardzo ciekawych prac, bo niektórzy uczestnicy projektu namalowali po kilka dzieł!

Dzięki bogatej wyobraźni naszych artystów pracownia zamieniła się w kolorowy wernisaż. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały. Dziękujemy!

Czwarte spotkanie - 8 kwietnia to rzeźba.

Zajęcia podobnie jak w przypadku malarstwa odbywały się na Wydziale Artystycznym UMCS, ale w innej pracowni.

W tajniki rzeźbienia w glinie wprowadzała nas pani Jagoda Gołębiowska.

Zanim jednak przystąpiliśmy do konkretnych działań mogliśmy „rozejrzeć” się po pracowni. Wszędzie, dookoła i nie tylko, stały popiersia, niedokończone fragmenty większych prac lub duże płaskorzeźby. Mogliśmy je wszystkie obejrzeć rękami, poznać szczegóły, zapoznać się z różnymi fakturami. Było to bardzo ciekawe doświadczenie!

A teraz przystąpiliśmy do własnej pracy. Naszym zadaniem było wyrzeźbienie w glinie własnej twarzy. Nie było to łatwe, więc na początek musieliśmy „poznać” swoją twarz własnymi rękami. Dopiero potem przystąpiliśmy do pracy. Było to jedno z najtrudniejszych jak do tej pory zadań do wykonania. Jednak przy pomocy pani Jagody wszystko udało się zrobić wspaniale, choć wyniki naszej pracy niektórych mogły trochę zadziwić! Ale zabawa była świetna!

 Dorota Polonis
 

Zakończenie projektu "Chodź, namaluj swój świat"

Po trwających kilka tygodni warsztatach  plastycznych przyszła kolej na działania literacko-słowne. Uczestnicy warsztatów musieli wybrać najlepszą , ich zdaniem, swoją pracę i opisać ją słowami. Trzeba było zrobić to tak, by oglądająca ją osoba niewidoma mogła wyobrazić sobie dokładnie jej wygląd. Nasi wychowankowie doskonale sobie poradzili z tym zadaniem.

Na kolejnych zajęciach, już w maju, uczestnicy warsztatów nagrywali przygotowane wcześniej opisy swoich prac. Nad prawidłowym przebiegiem nagrań czuwały panie Kasia Sobczyk i Ania Byl. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie, a wychowankowie pomimo tremy przed nagraniem, poradzili sobie bardzo dobrze.

Również na tym spotkaniu uczestnicy przygotowywali własnoręcznie wykonane zaproszenia na zbliżający się wernisaż. Pod okiem pań Agaty Pocheć, Aleksandry Witek i Jolanty Witek powstały bardzo piękne zaproszenia.

Wszyscy uczestnicy warsztatów bardzo żałowali, że to było już nasze ostatnie wspólne spotkanie. Przez tych kilka tygodni nasza młodzież spędziła ciekawie czas, dowiedziała się, jak za pomocą sztuki można wyrazić siebie. Wspaniali wykładowcy dołożyli wszelkich starań, by te zajęcia zapadły każdemu uczestnikowi w pamięć.

Dziękujemy bardzo za ten czas, pomysły, dobre słowo i wspólną zabawę!

Zapraszamy wszystkich na wernisaż naszych  prac połączony z ich audiodeskrypcją.

Na wernisażu będzie można zobaczyć, dotknąć i usłyszeć świat uczestników projektu. Będzie można także poznać samych twórców prac i porozmawiać z nimi. Otwarcie wernisażu nastąpi 17 czerwca o godz. 18.30 w Domu Słów w Lublinie przy ulicy Żmigród 1/ Królewska 17

Zamknij Oczy Dotknij Sztuki
 
Zakończył się właśnie  projekt edukacyjny opracowany przez panią Elizę Galey – Szczepańską – artystkę wizualną, pedagoga, autorkę programów edukacyjnych dla dzieci. Projekt realizowany był ze stypendium Prezydenta Miasta Lublin z zakresu upowszechniania kultury w 2015r. Był to cykl dziewięciu warsztatów edukacyjnych z zakresu sztuki współczesnej, designu mediów oraz różnorodnych technik plastycznych inspirowanych ciekawymi postaciami, zawodami, miejscami w Lublinie. Podczas zajęć spotykały się dwie grupy w wieku wczesnoszkolnym – osoby widzące oraz niedowidzące i niewidome. Projekt miał więc charakter edukacyjno- integracyjny.
Nasi podopieczni  na pierwsze warsztaty udali się do Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Odbyło się spotkanie z przewodnikiem, który opowiedział o swoim zawodzie, przytoczył najbardziej znane lubelskie legendy. Podczas warsztatu dzieci wykonały przestrzenne magnesy na lodówkę inspirowane zabytkiem Lublina.
Drugie spotkanie – to wizyta w studiu Radia Lublin. Zobaczyliśmy studio nagrań, montażu, dzieci dotykały panel montażowy. W ramach warsztatu uczestnicy z zamkniętymi oczami rozpoznawali prezentowane dźwięki. Nagrany został wywiad przez dzieci według ich własnego pomysłu w prawdziwym studio.
Pracownia Potok na Sławinku. W pracowni ceramicznej mieliśmy okazję dotknąć prac wykonanych z gliny, dowiedzieliśmy się którzy artyści wykonują prace w glinie. Na koniec wykonaliśmy własne prace : żółwie, serduszka. Na kole garncarskim powstały piękne miseczki.
Muzeum na Zamku-  Spotkanie z archeologiem to była spora atrakcja. Dzieci zapoznały się z pracą archeologa, dotykały oryginalne eksponaty, stroje, biżuterię, kości. Podczas warsztatu wykonane zostały ceramiczne miseczki i biżuteria. Zajęcia prowadziła Ewelina Kokowska z Katedry Archeologii UMCS.
Dziennik Wschodni – W redakcji gazety poznaliśmy warsztat dziennikarski.  Zwiedziliśmy redakcję, zredagowaliśmy artykuł na stronę internetową dziennika wschodniego, wykonaliśmy kolarz z liter i z innych materiałów plastycznych.
Galeria Sztuki Współczesnej - to było już szóste spotkanie. Zwiedziliśmy Galerię Białą dotykaliśmy wystawy, uzyskaliśmy wiedzę dotyczącą muzeów do dotykania. Zrobiliśmy wspólne instalacje.
Pracownia artystki – Pani Eliza zaprosiła nas do swojej pracowni, opowiedziała nam o swojej pracy, pokazała warsztat. Mogliśmy podotykać białych prac artystki, które wykonane zostały przy użyciu tabliczek brajlowskich. Na zakończenie wykonaliśmy sami białe prace za pomocą foliopisów i tabliczek. Z prac przygotowana została wystawa na terenie Centrum Kultury.
Siedziba Towarzystwa Muzycznego – To spotkanie odbyło się na wirydażu Centrum Kultury, poprowadziła je Sylwia Lasok. Pani Sylwia nauczyła nas jak grać  na bębnach to prawdziwa szamanka dźwięków. Zobaczyliśmy, że instrumenty muzyczne można wykonać nawet z butli gazowej- wydobywały się z niej piękne dźwięki. Podczas warsztatu wykonaliśmy własne instrumenty muzyczne z materiałów recyclingowych.
Izba Drukarska – To już nasze ostatnie spotkanie, w izbie drukarskiej dotykaliśmy stuletnich maszyn drukarskich, czcionek, czerpaliśmy papier w którym odbita była nasza dłoń. Przy pomocy prasy drukarskiej wyciskaliśmy wodę z czerpanego papieru, było ciężko, ale daliśmy radę.
 
Na koniec pragnę złożyć w imieniu  dzieci, ich rodziców oraz swoim serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które poprowadziły dla nas warsztaty. Szczególne podziękowania składamy pani Elizie Galey – Szczepańskiej autorce programu Zamknij Oczy Dotknij Sztuki. Zapraszamy na Facebook Zamknij Oczy Dotknij Sztuki.
 
Agnieszka Wardzińska

Dorota Polonis


Sprawozdanie z działalności Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń” za rok 2014


I. Lubelskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „ Zdobywcy Marzeń” w Krajowym Rejestrze Sadowym zostało zarejestrowane 05.02. 2014r. Po numerem 0000496940.
Numer NIP: 7123285914
Regon: 06165810800000
Stowarzyszenie ma swoją siedzibę  przy ul. Hirszfelda 6 na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.
W skład Zarządu Stowarzyszenia wchodzą następujące osoby:
1. Agnieszka Wardzińska - prezes zarządu
2. Hanna Kostyra - wiceprezes zarządu
3. Urszula Marzęda - skarbnik
4. Ewa Puderecka - członek
5. Ewa Prusak - członek

II. Stowarzyszenie jest organizacją społeczną działającą na rzecz osób niepełnosprawnych
i ich środowisk. Celem działania Stowarzyszenia jest:
 1. Podejmowanie działań na rzecz zdrowia, kształcenia i szczęścia dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
 2. Organizowanie kompleksowej, profesjonalnej pomocy (w tym również materialnej) dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym,  ich rodzinom i opiekunom.
 3. Podejmowanie działań służących ochronie zdrowia, leczeniu i rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
 4. Podejmowanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających aktywnemu uczestniczeniu w życiu społecznym dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
 5. Inicjowanie i organizowanie akcji społecznych mających za zadanie zbieranie środków finansowych na rzecz Stowarzyszenia i jego podopiecznych.
 6. Upowszechnianie wiedzy na temat diagnostyki, leczenia, terapii, edukacji, rehabilitacji oraz kompleksowej pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym oraz ich rodzinom i opiekunom.
 7. Wspomaganie rozwoju psychofizycznego i społecznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnych we wszystkich obszarach ich funkcjonowania od momentu wykrycia niepełnosprawności do osiągnięcia przez nie maksymalnie możliwej samodzielności i niezależności życiowej.
 8. Ochrona praw osób niepełnosprawnych oraz działalność na rzecz ich przestrzegania.
 9. Kształtowanie świadomości opinii publicznej i popularyzowanie wiedzy na temat specyficznych potrzeb i możliwości oraz sytuacji społecznej osób niepełnosprawnych  (zwłaszcza dzieci i młodzieży).
 10. Promowanie, wspieranie rozwoju i upowszechnianie kultury, sztuki oraz kultury fizycznej i sportu osób niepełnosprawnych (zwłaszcza dzieci i młodzieży).
Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
 1. Zbieranie środków finansowych i rzeczowych na prowadzenie działalności statutowej - organizowanie akcji charytatywnych, aukcji, kiermaszów, zbiórek pieniężnych itp.
 2. Podejmowanie działalności gospodarczej.
 3. Współpracę z organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
 4. Organizowanie, a także prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć specjalistycznych oraz  warsztatów (edukacyjnych, terapeutycznych, rewalidacyjnych, rehabilitacyjnych) dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
 5. Organizowanie turnusów rehabilitacyjnych, spotkań, wyjazdów integracyjnych i innych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów.
 6. Poradnictwo dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów, nauczycieli i wychowawców.
 7. Prowadzenie poradni diagnostycznej.
 8. Organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji, sympozjów, seminariów, kursów, prelekcji, szkoleń itp. w zakresie problematyki objętej działalnością Stowarzyszenia.
 9. Pomoc finansową i rzeczową podopiecznym Stowarzyszenia i ich rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.
 10. Działalność dokumentacyjną i wydawniczą  popularyzującą problematykę niepełnosprawności.

III. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

IV. Zarząd w 2014r. podjął następujące uchwały:                                                                                                                                                                                      –  Uchwała nr 1 /2014 z dnia  22.01.2014 r. w sprawie zmiany statutu Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń” z siedzibą w Lublinie.
 –  Uchwała nr2/2014 z dnia  28.04.2014 Zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń” w sprawie przyjęcia nowych członków do Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń”
–  Uchwała nr3/2014 z dnia  30.04.2014 Zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń” w sprawie przyjęcia nowych członków do Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń”  
- Uchwała nr3/2014 z dnia 19.12.2014 Zarządu Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń” w sprawie przyjęcia nowych członków do Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Zdobywcy Marzeń”
V. W roku 2014 Stowarzyszenie uzyskało przychody w wysokości: 2280zł- składki członkowski
Stowarzyszenie poniosło koszty w wysokości 171,10 zł. Zysk za rok 2914 wyniósł 2108,90 zł.
VI. Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników.
VII. W 2014 roku podopieczni naszego Stowarzyszenia brali udział w organizowanym przez Teatr NN Brama Grodzka  projekcie „Inny Lublin”. Wszystkie zajęcia odbywały się na terenie należącym do siedziby stowarzyszenia oraz w Domu Słów przy ulicy Żmigród w Lublinie.

Realizacja projektu rozpoczęła się od spotkań z dziećmi i młodzieżą. Dzieci rozmawiały z panią Aliną Bąk, która podczas tych spotkań gromadziła relacje wychowanków na temat Lublina, skojarzeń dzieci z naszym miastem. Uczestnicy dzielili się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy jeszcze spostrzegali otaczający świat za pomocą wzroku bądź w przypadku niewidomych prowadząca spotkanie zbierała ich skojarzenia ze światem ludzi widzących.

Następnym krokiem były Warsztaty typograficzne w Drukarni w Domu Słów. Dzieci poznały tajemnice produkcji papieru, drukowania książek, rodzajów czcionki. Mogły też samodzielnie złożyć kilka słów , a potem je wydrukować. Kolejnym etapem było wyjście do  studia fotograficznego w Teatrze NN, gdzie profesjonalny fotograf wykonał portrety uczestników projektu.

 12 czerwca br. zorganizowano wystawę ww. zdjęć pt:”Kolory oczu” i wykonanych przez dzieci prac plastycznych oraz ich relacji słownych dotyczących naszego miasta.
Wystawę tą można było także obejrzeć w Domu Słów w czerwcu br.
Uczestnicy biorący udział w projekcie wzięli udział w spotkaniach z młodzieżą lubelskich szkół średnich. Spotkania odbywały się w listopadzie 2014r w Domu Słów.
Opowiadali o sobie, pokazywali jak wygląda świat osób niewidomych. Widząca młodzież dzieliła się z naszymi podopiecznymi swoimi wrażeniami i doświadczeniami z kontaktów z niewidomymi osobami. Nasi podopieczni bardzo chętnie uczestniczyli w tych spotkaniach, byli bardzo zadowoleni z kontaktów z widzącymi rówieśnikami.

W czerwcu nasze Stowarzyszenie zorganizowało  festyn integracyjny „Bądź bezpieczny i dbaj o zdrowie”, nad którym Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.
Na festynie dzieci mogły oglądać pojazdy i dowiedziały się wiele  o pracy Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego oraz Policji. Podczas festynu zabawiała nas KLANZA pod opieką pedagogów i trenerek. W trakcie imprezy działały punkty konsultacyjne oraz można było skorzystać z wielu cennych porad m.in. MOPR, PFRON, Sanepidu, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Lubelskiego Towarzystwa Studentów Analityki Medycznej.

Na festynie mogliśmy zobaczyć pokazy sztuk walki mistrza świata karate tradycyjnego p. Daniela Iwanka, który rozdawał plakaty ze swoim podpisem, jak również pokazy rugby Budowlanych Lublin, pokaz tańca klubu tanecznego „Pasja” – finalistów programu Got To Dance. Podczas festynu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Bądź bezpieczny i zdrowy”. Laureaci otrzymali nagrody oraz listy gratulacyjne przygotowane przez Panią Prezydent Monikę Lipińską a wręczone przez Dyrektor Joannę Olszewską.

Festyn uświetnili swoją obecnością goście, m.in. Radna Rady Miasta p. Beata Stepaniuk, Radny Rady Miasta p. Zbigniew Jurkowski, Dyrektor Biura ds. Osób Niepełnosprawnych p. Joanna Olszewska, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego p. Ryszard Pasikowski, Dyrektor Zespołu Poradni nr 3 p. Bożena Cioch.
W listopadzie nasi podopieczni wykonali świąteczne anioły, które jako cegiełki sprzedawane były na balu andrzejkowym Policji. Dochód w kwocie 450 zł zasilił konto naszego stowarzyszenia.

W grudniu członkowie  Stowarzyszenia z okazji Mikołajek zorganizowali paczki dla podopiecznych. Dla dzieci został zorganizowany również pokaz „ Bajek na ścianie”. Uczestnikom zostały zaprezentowane  bajki na celuloidowych kliszach, które wyświetlane były za pomocą starego projektora bajek „Ania”.

 Firma  Icon PLC Spółka akcyjna z oddziałem w Polsce dzięki staraniom pani Beaty Dziduch, postanowiła wesprzeć naszych podopiecznych oraz ich rodziny i przygotowała dla rodzin paczki świąteczne. Paczki trafiły do rodzin najbardziej potrzebujących W paczkach znalazły się następujące rzeczy:

 Stowarzyszenie w 2014r. organizowało ponadto grupowe i indywidualne zajęcia z dziećmi niewidomymi i słabowidzącymi mające na celu ich szeroko rozumianą rehabilitację
-zajęcia rehabilitacyjno-tyflopedagogiczne, usprawnianie widzenia, nauka pisma punktowego,
-zajęcia wyrównawcze z różnych przedmiotów, mające na celu wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z dysfunkcją wzroku,
Stowarzyszenie prowadziło również szkolenia dla rodziców, dzięki którym poszerzali oni swoją wiedzę  na temat leczenia i kształcenia dzieci niewidomych i słabowidzących.
 
Rachunek zysków i strat


Sportowe powitanie jesieni

W dniu 23 września na terenie zielonym SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych odbyła się impreza pod nazwą „Sportowe powitanie jesieni”. Wydarzenie współfinansowane było ze środków Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dla uczestników przygotowano liczne atrakcje sportowe i poza sportowe, które miały na celu zachęcenie dzieci niepełnosprawnych do aktywności sportowej. Uczestnicy spotkania rozegrali mecz w goalballa. Dzieci miały okazję poskakać na dmuchanej platformie, pokonać sportowe stacje, nauczyć się podstaw tańca czy zaśpiewać piosenkę. Animatorzy uczyli zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej. Akcja informacyjna prowadzona była dla dzieci oraz ich rodziców. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się hipoterapia. Zorganizowany został również grill. Zapraszamy do galerii.

Sprawozdanie z działalności Lubelskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „ Zdobywcy Marzeń” za rok 2015
 
I. Lubelskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „ Zdobywcy Marzeń” w Krajowym Rejestrze Sadowym zostało zarejestrowane 05.02. 2014r. Po numerem 0000496940.
Numer NIP: 7123285914
Regon: 06165810800000
Stowarzyszenie ma swoją siedzibę  przy ul. Hirszfelda 6 na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie.
W skład Zarządu Stowarzyszenia wchodzą następujące osoby:
1. Agnieszka Wardzińska - prezes zarządu
2. Hanna Kostyra - wiceprezes zarządu
3. Urszula Marzęda - skarbnik
4. Ewa Puderecka - członek
5. Ewa Prusak - członek

II. Stowarzyszenie jest organizacją społeczną działającą na rzecz osób niepełnosprawnych
i ich środowisk. Celem działania Stowarzyszenia jest:
1.                  Podejmowanie działań na rzecz zdrowia, kształcenia i szczęścia dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
2.                  Organizowanie kompleksowej, profesjonalnej pomocy (w tym również materialnej) dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym,  ich rodzinom i opiekunom.
3.                  Podejmowanie działań służących ochronie zdrowia, leczeniu i rehabilitacji dzieci
i młodzieży niepełnosprawnych.
4.                  Podejmowanie i propagowanie inicjatyw, postaw i działań sprzyjających aktywnemu uczestniczeniu w życiu społecznym dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
5.                  Inicjowanie i organizowanie akcji społecznych mających za zadanie zbieranie środków finansowych na rzecz Stowarzyszenia i jego podopiecznych.
6.                  Upowszechnianie wiedzy na temat diagnostyki, leczenia, terapii, edukacji, rehabilitacji oraz kompleksowej pomocy dzieciom i młodzieży niepełnosprawnym oraz ich rodzinom i opiekunom.
7.                  Wspomaganie rozwoju psychofizycznego i społecznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnych we wszystkich obszarach ich funkcjonowania od momentu wykrycia niepełnosprawności do osiągnięcia przez nie maksymalnie możliwej samodzielności i niezależności życiowej.
8.                  Ochrona praw osób niepełnosprawnych oraz działalność na rzecz ich przestrzegania.
9.                  Kształtowanie świadomości opinii publicznej i popularyzowanie wiedzy na temat specyficznych potrzeb i możliwości oraz sytuacji społecznej osób niepełnosprawnych  (zwłaszcza dzieci i młodzieży).
10.              Promowanie, wspieranie rozwoju i upowszechnianie kultury, sztuki oraz kultury fizycznej i sportu osób niepełnosprawnych (zwłaszcza dzieci i młodzieży).
 
 Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
1.                  Zbieranie środków finansowych i rzeczowych na prowadzenie działalności statutowej - organizowanie akcji charytatywnych, aukcji, kiermaszów, zbiórek pieniężnych itp.
2.                  Podejmowanie działalności gospodarczej.
3.                  Współpracę z organizacjami i instytucjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
4.                  Organizowanie, a także prowadzenie indywidualnych i grupowych zajęć specjalistycznych oraz  warsztatów (edukacyjnych, terapeutycznych, rewalidacyjnych, rehabilitacyjnych) dostosowanych do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży niepełnosprawnych.
5.                  Organizowanie turnusów rehabilitacyjnych, spotkań, wyjazdów integracyjnych
i innych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, ich rodzin
i opiekunów.
6.                  Poradnictwo dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów, nauczycieli i wychowawców.
7.                  Prowadzenie poradni diagnostycznej.
8.                  Organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji, sympozjów, seminariów, kursów, prelekcji, szkoleń itp. w zakresie problematyki objętej działalnością Stowarzyszenia.
9.                  Pomoc finansową i rzeczową podopiecznym Stowarzyszenia i ich rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej.
10.              Działalność dokumentacyjną i wydawniczą  popularyzującą problematykę niepełnosprawności.
 
III. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
 
IV. Zarząd w 2015r. podjął następujące uchwały: Uchwała nr 1/2015  o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za rok 2014
 
    V.  W roku 2015 Stowarzyszenie uzyskało przychody w wysokości: 2046,56 zł
   VI. Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników.
 
VII. W 2015 roku podopieczni naszego Stowarzyszenia wzięli udział w projekcie zatytułowanym „ Poczuj sztukę” Był to cykl spotkań dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Jedno ze spotkań związane było z niezwykłą sztuką, która powstaje wśród flory i fauny. Dzieci rozmawiały o miejscach i naturalnych materiałach, z których można stworzyć sztukę. Podczas warsztatu używając rozmaitych materiałów o wyrazistej fakturze i gotowych obiektów – uprzednio przygotowanych tekturowych zwierząt dzieci stworzyły fantazyjne stwory. Na innym spotkaniu gościem był Paweł Korbus – artysta, który pracuje w różnych mediach, jest scenografem i aktorem Stowarzyszenia Teatralnego Chorea i neTTheatre. Prowadzi szereg warsztatów dotykających performatyki ciała i jego przemian skupiając się szczególnie na warstwie wizualnej. Zajęcia miały charakter kinestetyczny i były związane z pracą z ciałem. Paweł Korbus wprowadził dzieciaki do niezwykłej krainy pełnej ruchu, min i akrobacji. Za pomocą różnych technik i obiektów: długiego, elastycznego, błękitnego materiału kreował wizualno-ruchowy mikrokosmos, w którym każde z dzieci indywidualnie się poruszało. Podczas zajęć w Pracowni Warsztatów Kultury na Bernardyńskiej uruchamialiśmy różne zmysły, m.in.: dotyku i węchu. Na podstawie obrazów znanych z historii sztuki - Tajemniczy ogród Mehoffera, Mona Lizę Leonarda prowadzące przygotowały także rośliny, kwiaty i jesienne liście. Posługując się metodą audiodeskrypcji jak najdokładniej opowiedziały obrazy, aby dzieci mogły same je „odtworzyć” przy użyciu naturalnych tworzyw o różnych fakturach i kształtach. Do dyspozycji były także przybory rysunkowe, fakturowe papiery i inne elementy.
Zajęcia  związane  ze zmysłem słuchu prowadziła pani Iza Bartkowiak, klarnecistka i historyk sztuki. Przygotowała wyjątkowe zajęcia, podczas których dzieci wysłuchały awanturniczej historii o klarnecie autorstwa  gościa. Dzieci stopniowo poznawały poszczególne elementy klarnetu i różne dźwięki jakie wydaje instrument (w zależności od tego, jak bardzo jest kompletny). Na koniec - gdy instrument został złożony w całość pani Iza zagrała znane dziecięce melodie z bajek.
Podczas spotkania, które odbyło się w Regionalnej Organizacji Turystycznej rozmawialiśmy o zapachach pochodzących z różnych części świata. Wąchaliśmy i dotykaliśmy różne rośliny i przyprawy. Zapachy stały się inspiracją do stworzenia mapy ciała człowieka. Zajęcia były bardzo interesujące dla naszych podopiecznych odegrały dużą rolę terapeutyczną. Cykl spotkań można zobaczyć na Facebooku „Poczuj Sztukę”.
W dniu 23 września na terenie zielonym SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych odbyła się impreza pod nazwą „Sportowe powitanie jesieni”. Wydarzenie współfinansowane było ze środków Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dla uczestników przygotowano liczne atrakcje sportowe i poza sportowe, które miały na celu zachęcenie dzieci niepełnosprawnych do aktywności sportowej. Uczestnicy spotkania rozegrali mecz w goalballa. Dzieci miały okazję poskakać na dmuchanej platformie, pokonać sportowe stacje, nauczyć się podstaw tańca czy zaśpiewać piosenkę. Animatorzy uczyli zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej. Akcja informacyjna prowadzona była dla dzieci oraz ich rodziców. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się hipoterapia. Zorganizowany został również grill.
 Nasze Stowarzyszenie otrzymało od Lubelski Węgiel Bogdanka S.A pozytywną decyzję w sprawie  
otrzymania darowizny w wysokości 2000zł. Środki zostały pozyskane na remont sali terapeutycznej.