Szkoła Promująca Zdrowie


Data dodania 30 marzec 2017r.
„Zdrowo jem, więcej wiem”
 W drugim semestrze uczniowie klasy Ib i Ic wzięli udział w ogólnopolskim projekcie realizowanym przez Fundację Banku Ochrony „Zdrowo jem, więcej wiem”. Podczas zajęć w ramach projektu uczniowie pogłębiali wiedzę o znaczeniu wody dla człowieka. Porównywały skład słodkich napojów gazowanych z wodą. Dowiedziały się, jak dużą ilość cukrów i niezdrowych składników zawierają lubiane przez nich napoje. Pracowali w grupach, wykazywali się swoją pomysłowością. Przygotowali i zaprezentowali przed społecznością szkolną teatrzyk owoców i warzyw.  W ramach podjętych działań uczestniczyli w konkursie plastycznym ilustrującym postać „Wodolubka”, który polegał na wymyśleniu postaci bajkowej, która byłaby znakiem rozpoznawczym kampanii, zachęcającej do picia wody. Wszystkie prace były bardzo pracochłonne i wyjątkowe. Zapraszamy do obejrzenia galerii.


Data dodania 28 listopad 2016 r
„Jabłko zamiast chipsów”

W dniu 25.11.2016 roku odbyło się podsumowanie akcji „Jabłko zamiast chipsów”. Organizatorami akcji był Samorzad Uczniowski, Chórzysci "Laudate Dominum" Sekcja zdrowotno - porządkowa.


Data dodania 08 listopad 2016 r
„Śniadanie daje moc”W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania nasz ośrodek włączył się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Najmłodsi uczniowie z klas Ib, Ic, ZET II oraz oddziałów przedszkolnych najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie. Uczestniczyli w nim również zaproszeni goście. Na stolikach znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne pasty. Nie zabrakło również świeżo wyciskanych soków oraz pożywnych koktajli. Był to dzień bardzo miły, kolorowy i pełny wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia relacji w galerii.Data dodania 23 październik 2016 r
Odebraliśmy MIEJSKI CERTYFIKAT "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE" !!!


W dniu 18 października odbylo się uroczyste wręczenie Miejskiego Certyfikatu "Szkoła Promująca Zdrowie". Certyfikat wręczył osobiście Pan Prezydent Lublina Krzystof Żuk. Razem z nami certyfikat otrzymały 32 placówki (przedszkola i szkoły).
Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej nr 40 w Lublinie.

 

Certyfikat odebrała pani Dyrektor Ewa Puderecka, koordynator SzPZ pani Alicja Bagińska oraz pani pedagog pani Ola Borzęcka-Sagan. Uczniów Szkoły Podstawowej reprezentowały: Angelika Gadzała, Emilia Kuźmiczuk i Nikola Wojciechowska. Reprezentantami Gimnazjum byli Marcin Fim, Iza Miazga i Dominika Czuj.

  

Podczas uroczystości moglliśmy uczestniczyć w pokazach sztuki samoobrony, brać udział w grach przygotoanych dla dzieci oraz zostaliśmy poczęstowani zdrową przekąską przygotowaną przez uczniów SP40.
Zapraszamy do galerii zdjęć.


Data dodania 22 czerwca 2016 r
Mamy MIEJSKI CERTYFIKAT "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE" !!!
 
W dniu 21 czerwca został nam przyznany Miejski Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie".  Z uwagi na koniec roku szkolnego uroczystość wręczenia certyfikatu została przesunięta na okres powakacyjny.
Data dodania 15 maj 2016r

Spotkanie z dietetykiem

07 VI odbyło się spotkanie z dietetykiem nt. "Prawidłowego odżywiania w profilaktyce zdrowia". W spotkaniu wzieli udział rodzice dziedi objętych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju. Spotkanie zorganizowała p. A. Dmitruk.
 


D
ata dodania 15 maj 2016r
Nie zaśmiecaj swojego sumienia

W ramach działań proekologicznych uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych naszego Ośrodka wykonali plakaty  nawołujące do dbania o czystość środowiska. Plakaty zostały przedstawone na mini wystawie "Nie zaśmiecaj swojego sumienia".  Były to kolejne działanie w ramach projektu "Tworzymy szkołę przyjazną dla środowiska".
Zapraszamy do galeriiData dodania 11 maj 2016r

Prezentacja działań podjętych przez Szkołę Promującą ZdrowieW piątek w dniu 6 maja odbyła się publiczna prezentacj a działań podjętych przez Szkołę Promującą Zdrowie. Zaproszeni na prezentację uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 25 w Lublinie zostali  przywitani zdrowymi koktajlami, kanapeczkami i uparowanymi warzywami. Poczęstunek został przygotowany przez uczniów klas młodszych wspólnie z ich nauczycielami oraz wychowawcami świetlicy i przedszkola.
Po konsumpcji wszyscy udaliśmy się do świetlicy Pani Parys i tam obejrzeliśmy prezentację, która zapoznała nas  z z działaniami SzPZ. Podczas prezentacji odbył się mini quiz dotyczący zdrowego żywienia. Udział w nim wzieli również nasi goście. Uczniowie udzielający poprawnej odpowiedzi w nagrodę otrzymywa
li jogurt naturalny.
Zapraszamy do
galerii
Data dodania 23 marzec 2016r
Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
 
         23 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Hasłem tegorocznym tego dnia są słowa - "Moi przyjaciele, moja społeczność"  a symbolem skarpety nie do pary, bo nie wszystko w życiu musi być do pary. My też mieliśmy na sobie skarpety nie do pary na znak solidarności z naszymi dziećmi. Śpiewaliśmy hymn osób z Zespołem Downa, dzieci  tańczyły walca, śpiewały, prezentowały swoje umiejętności. Było niezwykle ciepło i wzruszająco. Zapraszamy do galerii.

 Zespół "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"
Skład zespołu uległ zmianie. Większa grupa nauczycieli zaangażowała się w działania.
Aktualny skład:
KOORDYNATOR : mgr inż. Alicja Bagińska
CZŁONKOWIE:      mgr Aleksandra Borzęcka - pedagog szkolny
                               mgr Beata Dziduch
                               mgr Ewa Prusak
                               mgr Renata Kurowska

                               mgr Joanna Szewczyk
                               mgr Alicja Podgórska
                               mgr Urszula Szczerba
                               mgr Iwona Korgul
                               mgr Dorota zalewska
                               mgr Renata Piech
                               mgr Danuta Kaczorowska
                               mgr Magdalena RauboData dodania 22 marzec 2016 r

Pierwszy dzień wiosny - warsztaty i konkurs

   

W tym roku wiosnę powitaliśmy w naszej szkole 18.03.2016r. organizując dla uczniów gimnazjum i klasy VI szkoły podstawowej warsztaty wielkanocne i konkurs wiedzy o zdrowym sposobie żywienia się.

WARSZTATY WIELKANOCNE
Uczniowie na zajęciach poznali sposoby wykonywania dekoracji na wielkanocny stół : kwiaty z rzodkiewek, z marchewki; grzybki z jajek i pomidorów: jajeczne kurczaki i zajączki.
Dekoracje wykonane przez uczniów posłużyły do przybrania półmisków z jajkami faszerowanymi wykonanymi przez uczniów.
Półmiski wyglądają nie tylko apetycznie ale ich zawartość była bardzo smakowita. Oprócz jaj faszerowanych uczniowie wykonalli również sałatkę z groszku, kukurydzy i marchewki. Jako talerzyki do sałatki posłużyły liście sałaty. Warsztaty prowadziła pani Alicja Bagińska z pomocą  pani Joanny Szewczyk

KONKURS - JEDEN Z DZIESIĘCIU
Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez panią Joannę Szewczyk. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów - reprezentantów klas gimnazjalnych. Każdy z uczniów otrzymał po 2 piłeczki, które w przypadku błędnej odpowiedzi  wrzucał do koszyczka. Uczeń, który stracił swoje piłeczki odpadał. W ten sposób została wyłowiona finałowa trójka uczniów. W rundzie finałowej uczniowie mieli już po 3 szanse.  Walka trwała dosyć długo bowiem zawodnicy wykazali się sporym zapasem wiedzy. Pytania dotyczyły głównie zagadnień zdrowego zywienia i zdrowego stylu życia oraz były też i pytania z wiedzy ogólnej. Ostatecznym zwycięzcą został Błażej z klay III gimnazjum, drugie miejsce zajęła Iza, a trecie Dominika - obie dziewczynki  z klasy I gimnazjum. Wszystkim zawodnikom gratulujemy posiadanej wiedzy.  
Zapraszamy do galerii.Data dodania
01 marzec 2016 r

Zdrowie poprzez sport i wypoczynek Ferie 2016

W tym roku dziesiątka dzieci z naszego Ośrodka spędziła tydzień ferii w Bukowinie Tatrzańskiej. Motywem przewodnim ferii był wypoczynek poprzez sport.  Relacja w zakładce Aktualności. Uczniowie wypoczęci i w dobrych humorach wrócili do szkoły. Zapraszamy do galerii.
Data dodania 30 styczeń 2016 r

Szkolenie dla rodziców

     

W dniu 28.01.2016r odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów SOSW. Zostały przedstawione dotychczasowe działania w ramach programu "Szkoła promująca zdrowie" jak również został przedstawiony aktualny skład zespołu do spraw promocji zdrowia. 
Rodzice zostali poinformowani o przystąpieniu przez szkołę do programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo"
Na spotkaniu zostały poruszone dwa ważne tematy dotyczące zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego uczniów.
Zasady zdrowego żywienia - to temat szkolenia jaki poprowadziła pani mgr inż. Alicja Bagińska
Bezpieczeństwo w sieci, możliwe zagrożenia -  temat został przedstawiony przez panią mgr Joannę Szewczyk
Zapraszamy do galeriiData dodania 23 wrzesień 2015 r

Szkoła Promująca Zdrowie przedstawia swoje działania

W dniu 22 września Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej obchodził Jubileusz 50-lecia istnienia Ośrodka. W tym dniu na szkolnym festynie Szkoła Promująca Zdrowie Zaprezentowała swoje dokonania. Od momentu przystąpienia do programu zostały rozpoznane potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli i na ich postawie zostały wybrane cele do realizacji, które zostały ujęte w programie SzPZ. 
Jednym z celów było podniesienie świadomości uczniów odnośnie znaczenia drugich śniadań. W ramach realizacji tego celu zarówno w świetlicy szkolnej oraz w klasach przeprowadzone były zajęcia, na których uczniowie uczyli się sporządzania kanapek. Został przeprowadzony konkurs "Kanapka zdrowa, smaczna i kolorowa" ( informacja o konkursie w dniu 16 czerwca 2015r ). Stołówka szkolna jako dodatek do drugich śniadań wprowadziła owoce. 
W przygotowaniu do festynu zaangażowali się rodzice. Na festynie byli również zaproszeni goście - byli nauczyciele SOSW, absolwenci szkoły z rodzinami.
Zapraszamy do galeriiData dodania 15 wrzesień 2015 r

PoZdro rusza po raz drugi

W tym roku szkolnym już druga grupa uczniów naszej szkoły zostanie objęta badaniami przesiewowymi pod kątem występowania chorób cywilizacyjnych w tym cukrzycy typu drugiego.  Są to uczniowie klasy I gimnazjum oraz I ZET Gimnazjum. W ramach programu uczniowie zostaną również zapoznani z zasadami racjonalnego żywienia.Data dodania 25 czerwiec 2015 r

Promocja zdrowia w świetlicy szkolnej


Szkolna świetlica w ciągu roku szkolnego prowadziła wiele zajęć mających na celu wdrożenie maluchów do zdrowego stylu życia.
Wśród nich odbyło się :
Smażenie karnawałowych faworków w dniu 19.02.2015
Zakładanie hodowli wiosennych nowalijek pod nazwą "Wiosenne sadzonki" (23.02.15)
Dzień 17.03.2015 był pod hasłem "Dzień zdrowej kanapki w świetlicy"
Pieczenie babeczek wielkanocnych odbyło się w dniach 31.03.15 i 01.04.15
Czekoladowe fondue z owocami (13.04.15)
Zdrowe koktajle (24.06.15)
Maluchy bardzo aktywnie włączały się w realizację zadań i dzięki temu nauczyły się samodzielnie przygotowywać sobie śniadania.
Zapraszamy do galerii zdjęć

Data dodania 18 czerwiec 2015 r

Szkoleniowa Rada Pedagogiczna

  W dniu 17 czerwca 2015 r odbyła się szkoleniowa Rada Pedagogiczna, na której zostały przedstawione dwa tematy:


Data dodania 17 czerwiec .2015r.
Dzień zdrowego żywienia.


W dniu 16.06.2015 r uczniowie klasy II gimnazjum zakończyli swój projekt gimnazjalny „Wpływ odżywiania i zdrowego stylu życia na występowanie chorób cywilizacyjnych ” . 
W ramach projektu uczniowie przeprowadzili ankietę na temat odżywiania i aktywności fizycznej uczniów i nauczycieli szkoły, ogłosili konkurs na tygodniowy jadłospis II śniadań w szkole, zgromadzili informacje o dietach, chorobach wynikłych z błędów żywieniowych i unikania aktywności fizycznej.
 Podczas prezentacji  projektu uczniowie klasy II przeprowadzili dwa konkursy.
Pierwszy dotyczył wiedzy na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia - rywalizowały ze sobą klasy gimnazjalne I i II.
Drugi był pod nazwą „Kanapka smaczna, zdrowa i kolorowa ” .  W tym drugim konkursie wzięli udział również uczniowie klasy II. 
Więcej informacji o konkursach na stronie aktualności szkolnych.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Data dodania
02 kwiecień 2015 r

Szkolenie dla nauczycieli
W dniu 25 marca odbyło się szkolenie dla nauczycieli SOSW  "Techniki relaksacji wzroku" poprowadzone przez panią mgr Mirosławę Błaziak i panią mgr Dorotę Cieślak. Poniżej znajdują się wybrane materiały z którymi warto się zapoznać.

WAŻNE ZASADY HIGIENY I OCHRONY WZROKU
1.      Nie wstydź się okularów
Dzięki korekcji okularów możemy (jeśli nie mamy dodatkowych problemów wzrokowych, tzn. schorzeń układu wzrokowego) osiągnąć pełną ostrość widzenia.
2.      Regularne badania kontrolne u lekarza okulisty-co najmniej raz w roku. Nie lekceważ objawów (np. ból oka-wzmożone ciśnienie śródgałkowe-jaskra, zapalenie spojówek-światłowstręt, pogorszenie widzenia-zaćma, ślepota zmierzchowa, zawężające się pole widzenia-barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, ubytki w polu widzenia-jaskra, obniżona ostrość w centralnym polu widzenia-zwyrodnienie plamki żółtej AMD).
3.      Mądre oglądanie TV-odpowiednia odległość, przerwy (np. spojrzenie w lustro,
na wiszącą mobilną zabawkę, na zieleń, za okno), częste mruganie oczami-nawilżanie, podczas oglądania wzrok wędruje po różnych częściach ekranu, odpowiedni czas.
4.      Właściwe oświetlenie-górne, ewentualnie dodatkowe, dodatkowe (40W, 60W), rozproszone, znacznie poprawia widzialność otoczenia, poprawia np. proces akomodacji, funkcjonowanie siatkówki.
5.      Podczas lekcji: stosujmy na lekcji zmienne rodzaje zajęć, ćwiczenia angażujące receptory wzrokowe nie powinny trwać dłużej niż 15 – 20 minut.
6.      Pobyt na powietrzu+aktywność fizyczna (szybki spacer, zabawy, głębokie oddechy) +sen.
7.      Komputer : przerwy (spoglądanie przez okno, spoglądanie w głąb lustra, moblina, wisząca zabawka, np. balonik). Komputer jest większym obciążeniem dla wzroku niż TV. Pracujemy przy włączonym górnym świetle lub bocznej lampce. Albo komputer albo TV. Częste  mruganie, wzrok błądzi po ekranie. Przerwy co 20 min.-30 min. Wietrzenie pomieszczenia.
8.      Korzystanie z pomocy optycznych i nieoptycznych (lupy, powiększalniki, podstawki do czytania, kolorowe zakreślacze, odstępy w notatkach, kontrastowe podkładki).
9.      Odpowiednia dieta: 3/5 owoców i warzyw, 1/5 białka roślinnego lub zwierzęcego, 1/5 naturalnego tłuszczu, cukru, skrobi. Unikamy nadmiaru soli. W diecie zaleca się dużo zielonych warzyw.
10.  Ważne jest, by nauczyć się patrzeć inaczej. Należy unikać bezmyślnego „wgapiania” się. Trzeba opanować sztukę świadomego patrzenia. Polega na spoglądaniu na przedmioty w sposób powolny, płynny, obwodzący ich rysy, „skakaniu oczu”
z przedmiotów bliskich na odległe.
11.   Przykłady ćwiczeń relaksacyjnych: spoglądanie w lustro, na zielony duży kwiat, spoglądanie przez okno, na wirującą zabawkę, palming, ćwiczenie z piłeczkami, zabawa z piłką zawieszoną na linie.
12.  Opis wybranych ćwiczeń:            
Palming, czyli proste zasłonięcie dłońmi oczu pomaga zrelaksować oczy zmęczone
i natężone. Przykryj oczy dłońmi tak, by ich nie dotykać i by nie docierał do nich nawet najmniejszy promień światła. Oddychaj głęboko i regularnie, powtarzaj jakąś dobrą myśl lub licz oddechy. Migające pod powiekami światła i kolory to znak, że uwalnia się umysłowe napięcie. Czerń oznacza, że osiągnąłeś stan relaksu.      
 
Masaż- napięcia mięśni twarzy, zwłaszcza tych wokół oczu uniemożliwiają obieg energii niezbędnej do dobrego widzenia. Czubkami palców obu dłoni opukaj delikatnie brwi,
a potem skronie. Podobnie, ale trochę mocniej opukaj żuchwę. Podobnie opukaj policzki, skrzydełka i nasadę nosa. Na koniec ściągnij napięcia nad i pod oczami, głaszcząc twarz od środka na zewnątrz. Drugi etap ćwiczenia to właściwy masaż: okrężnymi ruchami masuj każdy z opisywanych punktów twarzy przez siedem do dziewięciu oddechów.
Ćwiczenia z piłeczkami-znakomite ćwiczenie dla mięśni prostych oka. Potrzebne są dwie piłeczki, ważne, aby miały niejednakowy ciężar i wielkość. Najpierw podrzucamy piłeczkę z prawej dłoni, nie tracąc z nią kontaktu wzrokowego. Podczas, gdy piłeczka jest w locie, przekładamy drugą piłeczkę z lewej dłoni do prawej. Opróżnioną, lewą dłonią chwytamy nadlatującą piłeczkę i powtarzamy ćwiczenie podrzucając teraz piłeczkę lewą dłonią. Podczas ćwiczenia pamiętamy o mruganiu i głębokich i spokojnych oddechach.
Zabawa z piłką zawieszoną na linie-kilkoro uczniów kładzie się na plecach na podłodze, w kole, głowami do środka (rodzaj gwiazdy). Na sali gimnastycznej mocujemy pewnie
(w plecionej siatce) dużą piłkę (np. piłka do kosza) na dłuższej linie, którą następnie wprawiamy w ruch obrotowy lub wahadłowy. Uczniowie obserwują ruch piłki. Świetne ćwiczenie do patrzenia z różnych odległości.
Wizualizacje-do muzyki relaksacyjnej. Wygodna pozycja, zamknięte oczy, można przykryć dłońmi, tak jak w palmingu. Dowolna własna „wewnętrzna” wizualizacja swoich obrazów lub nauczyciel prezentuje swoją propozycję wyimaginowanej np. podróży.Data dodania 12 luty 2015 r
Program PoZdro

Tegoroczni uczniowie klasy I gimnazjum wezmą udział w badaniach przesiewowych pod kątem zagrożenia cukrzycą typu 2, w ramach przystąpienia szkoły do programu PoZdro.

     PoZdro

O PROGRAMIE
Głównym celem Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenia ryzyka wystąpienia cukrzycy oraz innych chorób cywilizacyjnych.
Według ekspertów obserwuje się znaczący wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2, charakteryzującej się odpornością na insulinę, a spowodowaną między innymi otyłością. Jednym z najważniejszych okresów w rozwoju dziecka jest wiek od 12 do 14 lat, kiedy to stabilizują się zachowania dotyczące stylu życia, młodzież podejmuje swoje pierwsze dorosłe decyzje. Wpływ na odpowiednie zmiany nawyków żywieniowych i podniesienie poziomu aktywności fizycznej w tym okresie może przynieść efekty na kolejne kilkadziesiąt lat. Stąd tak ważne jest przeprowadzenie badań na tej grupie pod kątem wyeliminowania lub zmniejszenia ryzyka choroby.
Program PoZdro składa się z trzech elementów.

1.     Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych i bezpłatnych nieinwazyjnych badań przesiewowych (co poprzedziła informacja, wysyłana do szkół i rodziców): pomiaru ciśnienia krwi, badań wzroku, postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej i masy ciała.
2.     Drugim elementem jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, koncentrujących się na kształtowaniu polityki zdrowotnej na terenie szkół (choćby w sferze tworzenia lepszych warunków do aktywności fizycznej) oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej.
3.     Wreszcie, trzeci element programu polega na objęciu dwuletnią opieką indywidualną dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodzin, a także przeprowadzeniu warsztatów edukacyjnych dla rodzin objętych tą opieką.
Fundacja Medicover realizuje program PoZdro z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie Christina and Jonas af Jochnick Foundation.
Jest to jeden z największych tego typu programów w Europie. Powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i tzw. medycynie behawioralnej. Fundacja Medicover jest przygotowana do realizacji programu w czterech największych polskich miastach, włącznie z Warszawą. Docelowo chce przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to 3 tys. uczniów z obnizoną masą ciała i ok. 1 tys. dzieci, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Data dodania 30 styczeń 2015 r
„Jedz z głową”

„Jedz z głową”
- w ramach tego programu uczniowie na zajęciach lekcyjnych zapoznali sie z podstawowymi zasadami spożywania i przyrządzania posiłków.
Temat ten jest kontynuowany przez uczniów klasy II gimnazjum w ramach realizacji projektu edukacyjnego
Data dodania
15 grudzień 2014 r

Tematy lekcji wychowawczych

W ramach programu „Szkoła Promująca Zdrowie” wychowawcy klas zobowiązani są do przeprowadzenia
lekcji wychowawczych tematach podanych niżej.
 Tematy godzin wychowawczych:
·       „Jak radzić sobie ze stresem?”
·       „Jak kontrolować emocje?”
·       „Adekwatny obraz własnej osoby - moje mocne i słabe strony”
·       „Jak rozwiązywać problemy wychowawcze, edukacyjne, życiowe? Osoby wspierające”
·       „Kodeks dobrego zachowania”
Data dodania
01 grudzień 2014 r

Program „Szkoła Promująca Zdrowie”

Szkoła Podstawowa Nr 54 i Gimnazjum Specjalne Nr 22
uchwałą rady pedagogicznej w dniu 25.XI.2014 r. przystąpiły do programu „Szkoła Promująca Zdrowie”
Szkolnym koordynatorem programu została pani mgr inż. Alicja Bagińska.
Został powołany zespół do spraw promocji zdrowia.
Skład zespołu:
      KOORDYNATOR:
CZŁONKOWIE:


Definicja

Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy
z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:

Standardy szkoły promującej zdrowie
1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu
    społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia
    oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów,
    nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów,
    nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności
    działań w tym zakresie.
4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu
    samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz
    współpracy z rodzicami.