Cyfrowy dobrostan

Cyfrowy dobrostan

Bycie online ma znaczący wpływ na życie dzisiejszej młodzieży, jest czymś powszechnym, naturalnym i odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu jej zachowań i doświadczeń.
Mając to na uwadze, na spotkaniu z wychowankami w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu zadaliśmy im jedno z ważniejszych pytań, jakie powinien postawić przed sobą człowiek XXI wieku: Czy posiadają umiejętność odłożenia urządzenia, a potem niepowracania do niego w każdej wolnej chwili?. Jest to szczególnie istotne w natłoku informacji, reklam, wiadomości i powiadomień, które otrzymujemy każdego dnia.
Na zajęciach, które odbyły się 28 lutego, wychowankowie przez krótką chwilę mieli dostęp do telefonów i innych urządzeń, chcieliśmy sprawdzić czy potrafią kontrolować swój czas w świecie wirtualnym – jednym się to udało innym – nie.

Następnie skupiliśmy się na temacie wiodącym „Cyfrowy dobrostan – jak osiągnąć równowagę i kształtować zdrowe nawyki? ”
Wspólnie z młodzieżą wypracowaliśmy zasady, których przestrzeganie jest  pomocne w zachowaniu równowagi online-ofline. Uczestnicy zajęć podzielili się również swoimi sposobami spędzania czasu bez Internatu,  opartymi na aktywności fizycznej, rozwijaniu zainteresowań i pasji.
Poprzez projekcję spotów i krótkich filmów zapoznaliśmy młodzież z syndromem FOMO – który polega na odczuwaniu lęku i silnego niepokoju w momencie, kiedy nie jest nam dane być w stałej łączności z mediami społecznościowymi i tym, co dzieje się aktualnie w Internecie.
Na zakończenie zajęć, wychowankowie znowu sięgnęli po swoje telefony, tym razem po to, by poznać aplikacje monitorujące i sprawdzające ich aktywność w sieci.
Z zamieszczonych tam statystyk mogli dowiedzieć się, jakim aplikacjom poświęcają najwięcej czasu oraz ile powiadomień otrzymali każdego dnia.​
Taka wiedza z pewnością  sprzyja utrwalaniu  nawyków higieny cyfrowej i świadomego korzystania z aplikacji zainstalowanych na swoich telefonach.