Namaluj swoje emocje.

 Namaluj swoje emocje.

O emocjach zostało już napisane prawie wszystko. Dzisiaj podejdź do tego tematu z innej strony.
Każdego dnia towarzyszą nam różnorodne emocje – od radości, poprzez strach, a skończywszy na złości. Są wszędzie – również możemy zobaczyć je w sztuce, która nam towarzyszy.
Emocje są bliskie praktycznie każdemu człowiekowi. Mają różne odmiany i pozwalają nam na pełniejsze korzystanie z życia. Zachęcają nas do różnych działań, nie zawsze przemyślanych, dają ekscytację, pozwalają na metaforyczne przenoszenie gór. Pojawiają się często nagle i niespodziewanie, aby szybko zniknąć lub ustąpić miejsca innym.
Różnorodne emocje stanowią także inspirację dla sztuki. Artyści potrafią zatrzymać je w swoich dziełach, przekazując je swoim odbiorcom.

  1. Jak wyraża się emocje w sztuce?

Często przy obcowaniu z danym dziełem sztuki możemy zauważyć zmianę naszego stanu emocjonalnego. To wyjątkowa umiejętność dzieł, przez które artysta jest w stanie wpływać na widzów.

Niekiedy przy oglądaniu jakiegoś dzieła pojawia się u nas uczucie smutku, nostalgii, tęsknoty. Innym razem możemy poczuć radość i euforię, zadowolenie. To wszystko możliwe jest dzięki wykorzystaniu przez artystę odpowiednich technik twórczych.

Najsłynniejszą namalowaną emocją jest „Krzyk”, Edvarda Muncha , wiele nostalgicznych emocji  dostarczają nam obrazy Claude Monet, np.” Impresja, wschód słońca”, „Staw z nenufarami” czy też pełne radości i wolności abstrakcyjne obrazy Jacksona Pollocka.

A Ty jak namalowałbyś swoją emocję?

  1. Nazwij emocję jaka Ci towarzyszy, np.(radość, spokój, rozczarowanie, strach, złość, wdzięczność …
  2. Opisz emocję, np. (jaka, od kiedy, dlaczego, do kogo, skąd, itd…
  3. Zaakceptuj emocję, przyjmij każdą emocję, mamy prawo do różnych emocji.
  4. Pomyśl jakimi środkami artystycznego wyrazu chcesz namalować swoją emocję. (kolor, forma, linia, faktura, technika) Pomyśl o sposobie malowania, można pędzlem, szpachelką, dłońmi…
  5. Działaj, eksperymentuj, maluj swobodnie i ekspresyjnie!

 

  1. https://www.galeriakolor.com/emocje-wyrazone-w-dzielach-sztuki/
  2. https://twoja-sztuka.pl/Arcydziela-malarstwa-Edvard-Munch-Krzyk

Materiał przygotowała: A. Kita

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.