Program „Terapia z ogrodem” – Hortiterapia.

Program „Terapia z ogrodem” – Hortiterapia.

Od wielu lat Sekcja ekologiczna Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie przy ul. Wyścigowej 31 gromadziła wiele gatunków roślin i krzewów, które zdobiły teren naszego internatu. W tym roku szkolnym powiększyłyśmy teren rabaty przed internatem, aby wprowadzić Program „Terapia z ogrodem” – Hortiterapia.
Do współpracy zaprosiłyśmy:
– Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Krzczonowa reprezentowane przez – P. Małgorzatę Goś
– Szkołę Branżową o profilu Ogrodnik – nauczyciel – P. Halinę Górniak.
– Kwiaciarnię z Niedrzwicy Dużej – P. Marzenę Dudę.
Ogrody zdrowia, są polecane ludziom, niedosłyszącym i niedowidzącym, sprawdzają się u osób z trudnościami w uczeniu się (w tym ADHD), chorych na autyzm i otyłych. Kontakt z przyrodą rozwija u młodych ludzi kreatywność, wyobraźnię , motywację, odpowiedzialność, ciekawość poznawania świata oraz koncentrację. Poszerza wiedzę o gatunkach roślin i pozwala nabyć wiedzę o ich wymaganiach. Ponadto;
– usprawnia koordynację ruchową i wydolność fizyczną,
– zwiększa poczucie własnej wartości i pewność siebie,
– redukuje stres oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się depresji, stymulując zmysły oraz uczy cierpliwości, rośliny posadzone jesienią cieszą zmysły wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia.

Ogród może być wykorzystywany do prowadzenia zajęć terapeutycznych bądź sensorycznych, a także do celów edukacyjnych, rehabilitacyjnych i relaksacyjnych. Bierna terapia ogrodem to z reguły obserwacja roślin i skoncentrowanie na nich uwagi, można ją również praktykować przez dotyk. Czynna terapia obejmuje prace ogrodowe, takie jak: przygotowanie podłoża, sianie roślin, pikowanie, sadzenie, rozmnażanie, podlewanie i cięcie roślin. Ogród to nie tylko kwiaty, ale i warzywa. W skład zajęć programowych wchodzą zajęcia kulinarne, które usamodzielniają i uczą rozwiązywania problemów. TERAPIA: to proces nakierowany na fizyczną lub psychiczną sferę człowieka potrzebującego pomocy zewnętrznej, prowadzonej bez udziału interwencji farmakologicznych lub „fizycznie” inwazyjnych.
Są już pierwsze efekty współpracy – Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych z Krzczonowa reprezentowane przez – P. Małgorzatę Goś, zasiliło kolekcję roślin o kolejne gatunki krzewów, bylin oraz roślin cebulowych. Mamy nadzieję, że teren przed internatem, posłuży społeczności internatu i szkoły do biernej i czynnej „Terapii ogrodem” zacieśni współpracę wychowawców i wychowanków oraz będzie ozdobą naszej placówki.

 

SEKCJA EKOLOGICZNA: Maria Żydek, Małgorzata Kozieł

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.