Projekt ,, Sense Art’’

Projekt ,, Sense Art’’

W niedzielę 27 października na zaproszenie Fundacji  Sempre a Frente  nasze wychowanki Ewa Dycha i Klaudia Szaniawska wraz z opiekunami : p. A. Ligiencką i p. E. Wiejak uczestniczyły w projekcie ,,Sense Art’’ w Galerii  Labirynt.
Projekt realizowany jest w ramach programu Erasmus + przez Fundację Sempre a Frente z udziałem uczestników z Bułgarii, Hiszpanii i Polski.
Celem tego przedsięwzięcia jest przybliżenie sztuki osobom niewidomym  oraz pokazanie, jak wszystkie zmysły wpływają na postrzeganie sztuki i otaczającego świata. Nasze wychowanki miały możliwość wielozmysłowego poznawania  3 dzieł sztuki współczesnej:

Pablo Picasso – ,, Guerenica’’Mark Chagal – ,,Ja i wioska’’Edward Hopper – ,,Nocne Marki’’


Wizualizacja dzieł została przygotowana w formie 3 przestrzeni tak, aby ich odbiór był możliwy przy pomocy słuchu, węchu, dotyku.  Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem osób widzących, które chciały choć przez chwilę doświadczyć świata  w którym na co dzień  funkcjonują osoby niewidome i słabo widzące.
Organizatorzy wystawy byli bardzo ciekawi wrażeń naszych podopiecznych – Ewa i Klaudia były jedynymi osobami niewidomymi – dlatego też ich opinie były bardzo ważne  i wiarygodne.
Dziewczyny udzieliły krótkich wywiadów dla TVP Lublin oraz TV UMCS.

https://m.youtube.com/watch?v=GnvrRpgi954&feature=share

https://lublin.tvp.pl/39677608/28-pazdziernika-2018-g-2100