Urok przedstawień Bożego Narodzenia na starych pocztówkach.

Urok przedstawień Bożego Narodzenia na starych pocztówkach.

Zapewne wielu z nas ma w pamięci swoich dziadków, czy też pradziadków którzy otrzymywali na święta Bożego Narodzenia pocztówki z życzeniami  i wykładali je na honorowe miejsca, najczęściej za szyby w kredensach, na półkach, za ramki obrazów.  Do tej pory ta tradycja zachowała się w niektórych domach.  Niejednokrotnie pocztówki świąteczne mają swoje różne miejsce w każdym domu.
Dziś kartki bożonarodzeniowe coraz częściej przegrywają z elektronicznymi zamiennikami i powoli odchodzą do lamusa.  Nie mniej jednak kartki pocztowe stały się ważnym elementem podtrzymywania kontaktów towarzyskich i rodzinnych oraz popularną formą składania życzeń.

Obecnie dzięki zachowanym tym najstarszym, niekiedy pożółkłym i „nadgryzionym zębem czasu” kartkom, można podziwiać dawny artyzm, kunszt i pomysłowość ilustratorów oraz wydawców.

Na ziemiach polskich kartonowe kartki świąteczne zwane również odkrytkami pojawiły się pod koniec XIX wieku. Ostateczną nazwę „pocztówka” zyskały w 1900 roku dzięki Henrykowi Sienkiewiczowi.

Bardzo często kartki zdobiły prace znanych artystów np. L. Winterowskiego. Na szczególną uwagę zasługują również tzw. patriotyki. Częstym motywem był żłobek, a przy nim zamiast trzech króli – postaci polskich władców m.in. Jana II Sobieskiego, Jana Kazimierza, czy też Kazimierza Wielkiego. Zazwyczaj po Święcie Trzech Króli pocztówki zapakowane w kartony, latami były przechowywane na strychach.

 Czego sobie życzono na pocztówkach noworocznych? Najczęściej zdrowia, szczęścia i spokoju. Szczególnego znaczenia nabierały życzenia przesyłane w czasach niewoli oraz w trakcie wojen.

W obecnych czasach możemy sobie życzyć przede wszystkim zdrowia oraz radości, pomyślności

Chociaż dziś pocztówki straciły na znaczeniu i nikt nie wysyła już tak pięknych jak z przełomu XIX i XX wieku. Żadna inna forma korespondencji nie była od tamtej pory tak popularna.

Wypada mieć nadzieje, że tradycja wysyłania pocztówek z życzeniami świątecznymi nie zaginie całkowicie i następne pokolenia za dziesiątki lat, będą miały możliwość również do nich wracać.

W obecnych czasach chociaż internet i media wyparły kartki, nadal, wśród niektórych, cieszą się powodzeniem. Lubimy powracać do tego co stare i sprawdzone, co cieszy oko i można w każdej chwili po nie sięgnąć, powspominać, zamyślić się… Z sentymentem oglądamy ten inny już świat.

Dziś i Ty możesz wysłać kartkę  na Boże Narodzenie do swoich bliskich, większą wartość będzie miała jak zrobisz ją samodzielnie, może ktoś ją zachowa dla potomnych?

Materiał przygotowali wychowawcy gr. IIA

https://liturgia.wiara.pl/doc/419790.Historia-swiatecznej-pocztowki

http://bartoszyce.wm.pl/557676,Kartki-swiateczne-z-kredensu-ZOBACZ-GALERIE-DAWNYCH-POCZTOWEK.html

Grafika Google

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.