Wycieczka na Roztocze

Wycieczka na Roztocze

,,Roztocze to kraina dziewiczej, nieskażonej przyrody, zielonych i łagodnych wzgórz, cienistych lasów i kryształowo czystych rzek’’.
Nasi wychowankowie po raz pierwszy zwiedzili ten malowniczy zakątek Polski.Celem naszej wycieczki w dniu 3 października było zwiedzanie najpiękniejszych miejsc Roztocza oraz aktywne i twórcze zdobywanie wiadomości na temat różnych środowisk przyrodniczych, społecznych i kulturowych.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Krasnobrodu. Początkiem naszej trasy był Barokowy Kościół, Muzeum Wieńców Dożynkowych i ptaszarnia, w której znajdują się ciekawe okazy ptactwa, m. in. gołębie, bażanty, kury i kuropatwy. Kolejnym punktem była Kalwaria Kasnobrodzka, czyli miejsce modlitw parafian oraz przybywających pielgrzymów. W modrzewiowym lesie znajduje się 14 stacji Drogi Krzyżowej.
Następnie aleją kasztanową dotarliśmy do urokliwej kapliczki „Na wodzie”, która jest miejscem szczególnego kultu. Legenda głosi, że woda z cudownego źródełka ma moc uzdrawiania.
W Rezerwacie Przyrody Święty Roch mieliśmy okazję podziwiać Kaplicę Św. Rocha, której wnętrze ozdabia barokowy ołtarz z obrazem św. Rocha oraz drewniana cembrowina, która stoi na źródle z cudowną, leczniczą wodą.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był Zwierzyniec, zwiedzanie tego urokliwego miasta rozpoczęliśmy od wizyty w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie z niekłamaną ciekawością obejrzeliśmy film o roztoczańskiej przyrodzie i zwiedziliśmy muzeum, w którym z bliska przyjrzeliśmy się zwierzętom żyjącym na tych terenach.  Ciekawie zaaranżowane scenki z udziałem wypchanych zwierząt, ryb
i ptaków (ofiar różnego rodzaju wypadków) i opowieść przewodnika wspaniale przybliżyły nam różnorodność miejscowych środowisk. Taka wizualizacja okazała się niezwykle ważna, głownie dla wychowanków słabo-widzących i niewidomych, ponieważ większość   eksponatów można było dotknąć czy pogłaskać, a przy tym usłyszeć odgłosy zwierząt i ptaków.


W programie naszej wycieczki był również Roztoczański Park Narodowy i ścieżka przyrodnicza na Bukową Górę. Piękny bukowy las jest cienisty i tajemniczy, powalone pnie spokojnie próchnieją, porośnięte przez grzyby i grube mchy. I ta cisza…
Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiadała nam o bogactwach rezerwatu, a my wspinaliśmy się ostro w górę. Wspinaczkę ułatwiały wyżłobione w podłożu schody – w przybliżeniu jest ich, około 250, ale nasza młodzież pokonała je szybko i sprawnie.
W doskonałych humorach mimo siąpiącego deszczyku, który zupełnie nam nie przeszkadzał dotarliśmy do celu. A tam mogliśmy podziwiać panoramę Roztocza z szachownicą urokliwych pól i łąk cudownych kolorach jesieni: odcieniach zieleni, czerwieni i żółci.

Przy Stawach „Echo”, próbowaliśmy z wieży widokowej wypatrzeć koniki polskie żyjące dziko w Roztoczańskim Parku Narodowym. Pani przewodnik poinformowała nas, iż zdarza się, że sympatyczne zwierzaki podchodzą całkiem, blisko, ale nam niestety się nie pokazały. Cóż, może następnym razem?
Kolejnymi atrakcjami, które mogliśmy zwiedzić były: Kościół „Na wodzie” p.w. Św. J. Nepomucena, Willa Plenipotenta i budynki Ordynacji Zamojskiej.
Stary Browar okazał się ostatnim punktem na naszej mapie zwiedzania.  Browar należy do jednych z najstarszych w naszym kraju – nad wejściem znajduje się data 1806 rok.
Pełni wrażeń, trochę zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się na smaczny obiad w  klimatycznej roztoczańskiej restauracji.
Co, by tradycji stało się zadość żegnając się z Roztoczem nie mogliśmy nie odwiedzić słynnego Chrząszcza w Szczebrzeszynie i obiecać, że jeszcze się spotkamy.
Roztoczański Park Narodowy i Krasnobrodzki Park Krajobrazowy zachęciły nas do pieszych wędrówek, a także zachwyciły swoją urodą, bogactwem krajobrazów, ciszą i spokojem.

Nad sprawną realizacją programu wycieczki czuwał pilot
– p. Damian oraz przewodnik po Roztoczu
– p. Katarzyna, którzy zaszczepili w nas nutę wędrowania, zaś dzięki kierowcy
– p. Krzysztofowi czuliśmy się wyjątkowo bezpiecznie w czasie podróży.

Do Lublina wróciliśmy z pamiątkami dla najbliższych, dużym bagażem wiedzy
i zdjęciami dokumentującymi nasz wspólny, udany wyjazd.
Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji projektu ,,Aktywnie – Zdrowo – Bezpiecznie’’, którego głównym celem jest promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia.

Organizatorzy: E.Wiejak, A. Jóźwik i A. Płachta

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.