Arsenał Zamojski – dawna zbrojownia na Starym Mieście w Zamościu.

Arsenał Zamojski – dawna zbrojownia na Starym Mieście w Zamościu.

Zapraszamy wszystkich na wirtualną wycieczkę do Zamościa. Dzisiaj zwiedzamy pierwszy arsenał, który został zbudowany pod koniec XVI wieku po północnej stronie pałacu Zamoyskich. Jan Zamoyski gromadził w nim swoje zdobycze i trofea z licznych wypraw, dla ich upamiętnienia

W okresie międzywojennym mieściły się tu szkoły, po II wojnie światowej warsztaty (stolarnia), a od roku 1984 Muzeum Barwy i Oręża „Arsenał” (jako oddział Muzeum Zamojskiego), którego nazwę zmieniono w 2015 r. na obecną – Muzeum Fortyfikacji i Broni „Arsenał”.
Muzeum składa się z trzech części. W głównym gmachu – dawnym arsenale – dostępne są wystawy na parterze i pierwszym piętrze. Na parterze – z głównym wejściem do budynku, naprzeciwko budynku prochowni – można zobaczyć obiekty stałej ekspozycji, m.in. broń białą i palną, armaty oraz liczne rekonstrukcje innych zbrojeń z XVII wieku i makiety umocnień miasta. Wystawy czasowe przedstawiane są z kolei na pierwszym piętrze, na którym znajduje się dodatkowe wejście do muzeum (prowadzą do niego dobudowane schody)
materiał przygotowali: A. Płachta, A. Łukaszuk

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.