Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu 2019

25 lutego 2019 roku po raz drugi  obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)
pod hasłem ,,Działajmy razem! Przeciwko mowie nienawiści i hejtowi”. Tegoroczna edycja zachęcała wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online.

W oparciu o materiały edukacyjne dostarczone przez organizatorów akcji DBI wychowankowie przygotowywali gazetkę ilustrującą zasady bezpieczeństwa w sieci i problem hejtu, która stanowiła tło do tematów poruszanych na zajęciach warsztatowych.
Na zajęciach „Razem przeciwko mowie nienawiści” wychowankowie analizowali konkretne sytuacje dotyczące reakcji na hejt, jedno z ćwiczeń polegało na udzieleniu odpowiedzi na obraźliwy  komentarz w sposób kreatywny, grzeczny bez używania mowy nienawiści.
W toku dyskusji zastanawiano się dlaczego hejterzy obrażają innych w Internecie? Jak powinna zachować się ofiara hejtu, a czego nie powinna robić?

Młodzież obejrzała film Akademii Aktywności Społecznej „Dyskryminacja- nie w naszej szkole”  i po jego projekcji wychowankowie określali wszystkie cechy, które mogą być powodem dyskryminacji i uprzedzeń. W ten sposób uczestnicy zajęć płynnie przeszli do dyskusji na temat różnic między mową nienawiści a hejtem.

Podsumowującym etapem zajęć było wspólne opracowanie netykiety – czyli zasad kulturalnego zachowania się w sieci Internet.

http://karocaprzezrzeke.blox.pl/2017/05/NETYKIETA.html

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.