Historia i tradycje – Święty Mikołaj

Historia i tradycje – Święty Mikołaj

Kim naprawdę jest Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj, to tak naprawdę Mikołaj z Miry. Pochodził Patary, czyli miasta leżącego na terenie obecnej Turcji. Źródła podają, że żył on na przełomie III i IV wieku. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny, a w dodatku był jedynakiem. Mógł więc pozwolić sobie na luksusowe życie. Wolał jednak wykorzystać swoją dobrą sytuację finansową pomagając biednym i potrzebującym. Był osobą wyjątkowo pobożną i wrażliwą na cierpienie innych ludzi. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, który bez namysłu postanowił rozdać potrzebującym. Jego troskliwość i dobre serce sprawiły, że został biskupem Miry. Zmarł w połowie IV wieku, 6 grudnia.

Legendy związane ze Świętym Mikołajem

Zapamiętany został jako cudotwórca i osoba niezwykle odważna. Po świecie krąży wiele legend, związanych z jego osobą. Jedna mówi, że udało mu się uratować pewnych rybaków od śmierci, którzy przebywali na morzy w trakcie sztormu, dzięki… modlitwie! Podobno dokonał cudu i wskrzesił trzech zamordowanych ludzi, nie mogących opłacić noclegu w hotelu. Inne historie ukazują go, jako postać niezwykle empatyczną w stosunku do dzieci. Mówi się, że często obdarowywał je drobnymi prezentami, jak książkami, słodyczami czy orzechami. Czasami wrzucał je przez otwarte okno, a innym razem wkładał do butów lub skarpetek – właśnie stąd wzięła się tradycja chowania prezentów do zawieszonych nad kominkiem skarpet.

Święty Mikołaj dzisiaj

Od zawsze Święty Mikołaj uważany jest za cudotwórcę. Nie ma drugiego świętego, który tak długo i wyraźnie istniałby w świadomości społeczeństwa. Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, stał się inspiracją do powstania znanego nam Świętego Mikołaja, ulubionej postaci dzieci… i nie tylko!

Popularność Świętego Mikołaja doprowadziła do tego, że obecnie na świecie znajdują się tysiące kościołów pod jego wezwaniem! Święty jest patronem nie tylko osób ubogich i dzieci, ale również rybaków, marynarzy, rolników i mieszczan.

Dziś nie mówi się już zbyt wiele o prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Z ust do ust przekazywana jest legenda baśniowej postaci, żyjącej w Laponii i obdarowującej dzieci pięknymi prezentami. Jego współczesny wizerunek rozpowszechniony został w 1930 roku, dzięki reklamie Coca-Coli! Mimo że, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Święty Mikołaj, podróżujący saniami z reniferami, nie istnieje, to nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez tej postaci.

Święty Mikołaj w kulturze

Święty Mikołaj to postać kojarzona z obdarowywaniem. I słusznie! Czyny świętego uczą nas, w jaki sposób należy korzystać z majątku i władzy. Już jako bogaty młodzieniec, później biskup niepośledniego miasta ustrzegł się pokus, przychodzących niechybnie w podobnych okolicznościach. Przeciwnie, jego pobożność, skromność i umiłowanie sprawiedliwości nie tylko uchroniły go od grzechu i doprowadziły do świętości, lecz również dzięki nim stał się on drogowskazem dla każdego chrześcijanina.

Święty Mikołaj jest przedstawiany w stroju biskupim z mitrą i pastorałem. Na obrazach często zobaczyć go można trzymającego trzy złote kule, stanowiące nawiązanie do posagu, który wręczył trzem pannom.

Warto przywołać w tym miejscu również kilka ludowych obrzędów związanych ze świętym Mikołajem. Tradycja obdarowywania dzieci w dniu św. Mikołaja, nawiązująca rzecz jasna do licznych przykładów jego szczodrości, przede wszystkim potajemnie wręczanych upominków, znana jest od dawna w całej Europie. Przykłady wspólnego świętowania dnia swojego patrona odnajdziemy zaś we wszystkich miejscach, które są w jakiś sposób oddane Mikołajowi w opiekę.

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Prawie każdy z nas przynajmniej raz w  życiu zastanawiał się czy Święty Mikołaj istnieje naprawdę. A jeśli już uwierzymy w jego istnienia, to zaczynamy zadawać sobie pytanie, gdzie on tak naprawdę mieszka? Ile razy słyszeliście o Mikołaju z Laponii? Albo z Alaski, bądź równie zimnej Grenlandii? Pewnie wiele razy! W tym artykule dowiemy się skąd tak naprawdę jest Święty Mikołaj i jakie regiony świata zamieszkuje faktycznie.

Pierwsze wzmianki o świętym Mikołaju sięgają już IV wieku. To właśnie wtedy w Mirze (obecne tereny Turcji) żył dobrotliwy biskup, który w tajemnicy prze ludem obdarowywał najbiedniejszych. Oprócz dobrotliwej duszy, przypisywano mu najróżniejsze cuda, dzięki czemu pośmiertnie został patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy i cukierników, złodziei, więźniów, a także podróżnych!

Sława i uznanie zagwarantowały świętemu Mikołajowi rozpoznawalność w dalekich krajach. Dlatego pośmiertnie jego szczątki stały się drogocenną relikwią, o którą w IX wieku postanowili w dość brutalny sposób zawalczyć żeglarze z włoskiej wyspy Bari. Bowiem Włosi wykradli szczątki biskupa z sarkofagu, przy okazji gubiąc część z nich.                        W konsekwencji cel został osiągnięty i od tamtej pory mówiony tylko o świętym Mikołaju z Bari.

Święty Mikołaj z Laponii

Przez kilka stuleci kult świętego Mikołaja zaginął. Odżył dopiero w XX wieku. Ku zaskoczeniu nie miało to miejsca ani w Turcji ani we Włoszech, tylko w dalekich Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam w latach 30. ubiegłego wieku wykorzystano wizerunek brodatego mężczyzny w czerwonym kombinezonie do kampanii Coca-Coli.

W tym samym czasie u naszych północnych sąsiadów, czyli Finów, pewien dziennikarz wymyślił radiowe słuchowisko dla dzieci, gdzie uczynił Świętego Mikołaja bohaterem audycji. To właśnie wtedy ulokował jego posiadłość w Laponii. Finalnie, popularność Mikołaja sięgnęła takiego poziomu, że było trzeba przygotować specjalne biuro, które po pewnym czasie przerodziło się w gigantyczną wioskę Świętego Mikołaja.

Wioska obecnie działa przez cały rok, na obrzeżach miasta Rovaniemi. Znajduje się dokładnie na linii koła podbiegunowego, gdzie zimą można obserwować przepiękną zorzę polarną. Do dziś historia Świętego Mikołaja z Laponii przynosi olbrzymie zyski finansowe.

Święty Mikołaj z Grenlandii

Nieraz pewnie słyszeliście o Świętym Mikołaju z Grenlandii. Jest on obecny przede wszystkim w tradycji Duńczyków, którzy nazywają go Julemanden. W przeciwieństwie do fińskiego odpowiednika grenlandzki celebryta jest skromny i i bardzo swojski. Podobno nawet jest bałaganiarzem. Lecz jak głosi legenda, nie często ma gości, więc nie ma motywacji ani okazji do nadmiernego dbania o porządek. Biuro grenlandzkiego Mikołaja znajduje się w stolicy, czyli Nuuk i funkcjonuje całkiem nieźle.

 Święty Mikołaj z Alaski

Czyli największa atrakcja dla wszystkich amerykanów i turystów! Bowiem Santa Claus swoją siedzibę ma na prawdziwym Biegunie Północnym. A dokładnie w North Pole, czyli w miasteczku znajdującym się pośrodku stanu Alaska, do którego prowadzi normalna droga asfaltowa. Obok miasteczka Świętego Mikołaja znajduje się drugie co do wielkości miasto Alaski, czyli Fairbanks. Ponadto w North Pole wszystko nawiązuje do Świętego Mikołaja. Rozpoczynając od nazwy ulic, kończąc na banknotach, które zamiast wizerunku prezydentów Stanów Zjednoczonych mają twarz Mikołaja.

Warto przywołać w tym miejscu również kilka ludowych obrzędów związanych ze świętym Mikołajem. Tradycja obdarowywania dzieci w dniu św. Mikołaja, nawiązująca rzecz jasna do licznych przykładów jego szczodrości, przede wszystkim potajemnie wręczanych upominków, znana jest od dawna w całej Europie. Przykłady wspólnego świętowania dnia swojego patrona odnajdziemy zaś we wszystkich miejscach, które są w jakiś sposób oddane Mikołajowi w opiekę.

Wychowawcy grupy 1A

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.