POZNAJ NAZWIJ – GOŹDZIK – trwały i pachnący

POZNAJ NAZWIJ – GOŹDZIK – trwały i pachnący

Goździki to jedne z roślin najchętniej sadzonych w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty i niewielkie wymagania. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany goździków na ogrodowe rabaty.
– Goździki zajmują szczególne miejsce wśród licznych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. Nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego nadają się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Wiele gatunków goździków ma nieduże wymagania, dzięki czemu można sadzić je na różnych stanowiskach.
– Goździki charakteryzują się bardzo atrakcyjnymi kwiatami, niektóre goździki kwitną przez całe lato, inne natomiast tylko wiosną (np. goździk siny), jednak przez cały sezon ozdobą roślin pozostają ich ciekawe liście.
– Do ciekawszych i bardziej uniwersalnych goździków spotykanych w ogrodach należy goździk brodaty (łac. Dianthus barbatus) – ta piękna roślina dwuletnia osiąga 30-40 cm wysokości. Latem (od czerwca do sierpnia) rozwija duże, gęste, szczytowe kwiatostany, złożone z licznych, pojedynczych kwiatów. Goździk brodaty jest dość tolerancyjny w stosunku do stanowiska i może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w półcieniu. Roślina ma jednak dość wysokie wymagania glebowe i oczekuje podłoża żyznego oraz zasobnego w składniki pokarmowe. Goździki brodate rozmnaża się przez wysiew nasion, ale kiedy już zadomowią się w ogrodzie, mogą dawać obfity samosiew.
– Większymi kwiatami od goździka brodatego może pochwalić się natomiast goździk ogrodowy (łac. Dianthus caryophyllus). Jego atrakcyjne, wielobarwne kwiaty, są ozdobą rabat przez całe lato i znakomicie nadają się na kwiat cięty. Rośliny są jednak dość wymagające i oczekują bardzo żyznego, przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża oraz słonecznego stanowiska. Zwykle uprawia się je z rozsady jako rośliny jednoroczne, ale jeśli zima jest łagodna, mogą przetrwać w gruncie do następnego roku.

Materiał przygotowała: p. M. Żydek

https://www.youtube.com/watch?v=_NquYjULQIw –  Goździki – odmiany i uprawa. Kwiaty w ogrodzie

ŹRÓDŁO : https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/gozdziki-na-ogrodowe-rabaty-i-skalniaki-gatunki-i-odmiany-gozdzikow-wymagania-i-zastosowanie-aa-iW9U-u1ra-bA6t.html

ZDJĘCIA – https://www.google.com/search?q=GO%C5%BBDZIKI+W+OGRODZIE&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=P8WitzZEqi8AGM%253A%252CYGe6PW1ApVATSM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kTvauqEEthu9EgtCquOe8DDRrbxSw&sa=X&ved=2ahUKEwj3tbut0IrqAhVrs4sKHXFuB_EQ9QEwCXoECAkQJg&biw=1366&bih=654#imgrc=P8WitzZEqi8AGM:

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.