Świetlica terapeutyczna

Świetlica terapeutyczna

Nasza świetlica to miejsce odpoczynku i relaksu, w którym wychowankowie  spędzając swój wolny czas rozwijają swoje umiejętności i uzdolnienia, wyzwalają ekspresję twórczą i uwrażliwiają się na innych. Poprzez kontakt z rówieśnikami uczą się współdziałania w grupie i kształtują umiejętność komunikacji.
W ostatnim czasie w ramach działalności świetlicy odbyły się następujące zajęcia:

  • „Empatia a naiwność jak je odróżnić?” Prezentacja przybliżająca młodzieży istotę empatii, pogadanka, trening umiejętności empatycznych.

  • „Baw się i ćwicz umysł”- gry logiczne, planszowe i zręcznościowe.
    Młodzież mogła spędzić czas kreatywnie, pobudzając swój umysł i wyobraźnię. Rywalizacja w gonie rówieśników była świetną zabawą, a gry cieszyły się duża popularnością, także dzięki ich sporej różnorodności.

 

  • „Moje dłonie wyrazem pomocy i otwartości”–  zajęcia plastyczne. Była to kontynuacja  naszych wcześniejszych zajęć:  Magia kolorów – chromoterapia. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie  odrysować swoje dłonie i stworzyć ich abstrakcyjne ujęcie. Poprzez dobór swoich ulubionych kolorów mogli wyrazić siebie, swój nastrój oraz towarzyszące im emocje.
    Postawiliśmy na rozwój kreatywności, usprawnienie zdolności manualnych oraz rozbudzenie ekspresji twórczej młodzieży.

  • „O psie, który wrócił do domu” – filmoterapia. Po obejrzeniu filmu odbyła się dyskusja porządkująca nowe doświadczenie oraz służąca rozpoznaniu doświadczanych emocji. Wychowankowie chętnie opowiadali o swoich emocjach, które odczuwali podczas seansu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat obejrzanej historii oraz bohaterów. Treść filmu była również okazją do rozmowy na temat psiej wierności i przywiązania się do człowieka, a tym samym do  kształtowania postaw empatycznych.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.