WYCIECZKA DO MUZEUM LOTNICTWA W DĘBLINIE

WYCIECZKA DO MUZEUM LOTNICTWA W DĘBLINIE

W dniu 27 kwietnia wychowankowie grupy IV i V pojechali na wycieczkę do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Dzięki uprzejmości dyrekcji muzeum wystawę zwiedzaliśmy bezpłatnie, a o historii lotnictwa opowiadał nam przewodnik. Muzeum powstało w 2011 roku w oparciu o dawną Salę Tradycji Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Najważniejszą misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych.

Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego.

Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów.

JAK 40- radziecki samolot transportowy i pasażerski, produkowany w latach 70-tych, do 2011 roku używany w Polsce do podróży służbowych prezydenta, premiera i marszałków sejmu.

Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest  wejście na pokład wybranych statków powietrznych. byliśmy na pokładzie JAK-a 40 i jedynego w Polsce  śmigłowca MI-6.

Organizatorzy: p. Elżbieta Grela, p. Andrzej Łukaszuk

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.