Zakochaj się w Lublinie podsumowanie XIV edycji.

Zakochaj się w Lublinie podsumowanie XIV edycji.

XIV Edycja projektu „Zakochaj się w Lublinie – Miasto Kultur i Tradycji”

Młodzież z naszego internatu w składzie: Agnieszka Pietrzak, Łukasz Bereza, Rafał Olech i Kamil Kosienkowski pod opieką mgr Anety Ligienckiej poznawali różne tradycje i kulturę naszego pięknego miasta. Szczególne podziękowania należą się p. mgr Dorocie Kowalik za wsparcie i czynny udział w naszych poczynaniach.

Rozpoczęliśmy od Lubelskiego Festiwalu Nauki, który możemy już nazwać tradycją ponieważ w 2014 r. odbyła się jego XI edycja. Nasza młodzież w ramach festiwalu oglądała wystawę na płocie, pogoda nam dopisała a wystawa wzbudziła pozytywne emocje, mieliśmy również przyjemność posłuchać muzyki folkowej w wykonaniu Orkiestry Świętego Mikołaja przy której świetnie się bawiliśmy.

Dzięki zaprzyjaźnionej placówce mieliśmy okazję zwiedzić z przewodnikiem Prawosławną Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego. Następnie zwiedzaliśmy Bramę Grodzką, ileż tam dźwięków w języku żydowskim i polskim zapisanych na taśmach. Imponujące wrażenie robi makieta przedwojennego Lublina . Wysłuchaliśmy wspomnień z czasów przed i powojennych, mogliśmy dotkać macew – nagrobków żydowskich. To była ciekawa lekcja historii, niezapomniana wędrówka krętymi schodami. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Archikatedry Lubelskiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Oglądaliśmy kopię Całunu Turyńskiego pobłogosławione przez Ojca Świętego  w latach 2002-2004 w Watykanie – ofiarowane przez Tadeusza Krajewskiego. Mieliśmy dużo szczęścia gdyż mogliśmy posłuchać pięknego koncertu organowego. Odwiedziliśmy Kościół na Czwartku pw. Świętego Mikołaja ponieważ uważany jest on za najstarszą świątynie w Lublinie.

Na zakończenie skosztowaliśmy przysmaków tureckiej kuchni oraz typowo włoskiego dania jakim jest pizza.

Koncert muzyki folkowej.

Galeria na płocie.

Prawosławna cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Brama Grodzka

Kościół na Czwartku

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.