Balkon cały w kwiatach – pelargonie

Balkon cały w kwiatach – pelargonie

Nasze balkony czy tarasy bardzo często dekorujemy kwiatami.
Tym razem  proponujemy Wam pelargonie zwane inaczej geranium.
Te piękne rośliny nie mają zbyt dużych wymagań do uprawy, a pozwalają cieszyć oczy swoimi barwami aż do przymrozków. Idealnie sprawdzają się zarówno w skrzynkach i donicach, jak i na rabatach w ogrodzie.
Ogromna popularność pelargonii wynika z ich licznych zalet: długo kwitną, są odporne na suszę, a jeśli coś im dolega, bardzo szybko się regenerują.
Można je podzielić na trzy grupy ze względu na kształt kwiatów. Kolor kwiatów, wymagania są w każdej grupie takie same.
Kwiaty mogą przybierać barwę różową, czerwoną, białą, łososiową, fioletową czy dwubarwną jak w przypadku pelargonii angielskich.

  1. Najbardziej rozpowszechnione są pelargonie rabatowe.

Grube, czasami wręcz zdrewniałe łodygi utrzymują duże i sztywne listki o pofalowanym brzegu, często z fioletowym pasem dookoła dodającym im odpowiedniego charakteru. Kwiaty to kuliste wiechy złożone z drobnych kwiatuszków.

  1. Pelargonie bluszczolistne to formy zwisające, tworzące kwitnące kaskady kwiatów, osiągające do 120 cm długości.

Ich listki przypominają liście bluszczu, są błyszczące, karbowane i ciemnozielone.
Pelargonie te obficie kwitną, jednakże ich kwiatostany składają się z pojedynczych kwiatów.

  1. Pelargonie wielkokwiatowe zwane angielskimi

Są bardzo dekoracyjne, ich kwiatostany to duże wiechy, najczęściej dwubarwne. Liście są mocno powcinane i mają jasnozielony kolor. Bardzo intensywnie pachną, szczególnie wtedy, gdy potrzemy liście palcem. Zapach jest przyjemny dla ludzi, natomiast nie do zniesienia dla komarów, dzięki czemu pelargonia odstrasza je z naszego otoczenia.
Niektóre odmiany pelargonii mają liście obrzeżone białym lub  żółtym pasem. Liście tych roślin mogą pachnieć miętą, cytryną, pomarańczą lub nawet czekoladą.
Jak uprawiamy pelargonie?
Pelargonie rabatowe i angielskie najlepiej rosną na słońcu, a pelargonie bluszczolistne dobrze rosną w cieniu i półcieniu.
Lepiej rosną w zaciszu, ponieważ są dość łamliwe i wiatr może je połamać.
Podłoże do uprawy pelargonii powinno być żyzne. Kwiaty te lubią także nawożenie i odwdzięczają się wtedy pięknymi kwiatami. Tradycyjne, dostępne w sklepach nawozy przeznaczone dla pelargonii wspomogą ich kwitnienie.
Gleba w donicach powinna być lekka i przepuszczalna. Można ją kupić w sklepach ogrodniczych.
Pelargonie do skrzynek możemy już sadzić na przełomie kwietnia i maja, jednak musimy uważać jeszcze na przymrozki majowe. Najlepiej zatem posadzić geranium po 15 maja.
Na dno skrzynki dobrze jest wsypać keramzyt – drenaż odprowadzający nadmiar wody z donicy. Drenaż dotleni też korzenie roślin.
Kupując pelargonie, zwróćmy uwagę na to, by wybierać egzemplarze zdrowe, żywotne, z licznymi pąkami kwiatowymi, bez oznak choroby.
Na warstwę drenażu kładziemy warstwę geowłókniny, a następnie wsypujemy do połowy podłoże, w które będziemy sadzić kwiaty.  Ustawiamy w donicy sadzonki wyjęte z osłonek. Sadzimy je w odległości ok 25 cm, ponieważ zbyt szerokie odstępy spowodują, że rośliny rozwiną system korzeniowy, a nie skupią się na kwitnieniu.
Pielęgnacja pelargonii.
Rośliny po posadzeniu wymagają intensywnego nawożenia w postaci pałeczek lub granulatu, który możemy rozpuszczać i nawozić kwiaty przy podlewaniu.
Podlewamy pelargonie regularnie, możemy je podlewać nawet dwa razy w tygodniu w czasie suszy. Podlewając kwiaty poprawiamy ich kondycję i piękny wygląd.
Pamiętajmy o obcinaniu i usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, co przyczyni się do intensywniejszego kwitnienia pelargonii. Usuwając suche kwiaty, pobudzamy rozwój nowych pąków kwiatowych.

Jak rozmnażać pelargonie?

  1. Z nasion – rozmnażanie rozpoczynamy w styczniu lub lutym. Wysiane nasiona ustawiamy na słońcu, pamiętamy o utrzymaniu wilgoci i temperatury. Po ok. 14 dniach zaczynają kiełkować, po jakimś czasie przesadzamy je do większych pojemników, a w maju wysadzamy sadzonki do donic.
  2. Z pędów – rozmnażanie zaczynamy jesienią. Przekwitnięte rośliny przycinamy i wynosimy je do jasnego i ciepłego pomieszczenia. Z rośliny usuwamy zdrowe pędy i tworzymy z nich sadzonki. Możemy wsadzić je do wody lub od razu wsadzić je w podłoże, wcześniej mocząc końcówki pędów w ukorzeniaczu.

Sadzonki wysadzamy do żyznego podłoża, stawiamy w jasnym i ciepłym miejscu i podlewamy.
Wiosną w maju wystawiamy sadzonki na zewnątrz.
Pelargonie możemy spróbować przezimować. Przenosimy je do domu lub garażu przed przymrozkami. Pozwalamy roślinom przejść w stan uśpienia. Usuwamy suche liście i ograniczamy podlewanie. Kiedy wczesną wiosną zobaczymy młode pączki, zaczynamy intensywnie podlewać i przenosimy doniczki do jasnego pomieszczenia.
Pelargonie są bardzo trwałymi roślinami, pięknie prezentują się na tarasach, balkonach i w ogrodach. Są wykorzystywane do dekoracji miast, hoteli i restauracji.
Możemy je z powodzeniem łączyć z innymi roślinami jak: komarzyca czy kocanka włochata. Ładnie wyglądają w skrzynkach z drobnymi kwiatkami lobelii lub starcem o srebrnych liściach.

Polecamy do obejrzenia film: Pelargonie na balkon i taras.
Jak sadzić i dbać o pelargonie https://www.youtube.com/watch?v=y5V2uxH0ms

Opracowanie: Dorota Polonis , Ewa Paterkowska

https://ogrodolandia.pl/pelargonie – źródło wiedzy

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.