Diety dla młodych ludzi i dieta DASH.

Diety dla młodych ludzi i dieta DASH.

Jak powinien odżywiać się młody człowiek, by cieszyć się piękną sylwetką?
Dieta w okresie dojrzewania wpływa na optymalny rozwój i zdrowie młodego człowieka. W okresie dojrzewania zmienia się ciało dziecka. Odpowiednio zbilansowana dieta dla nastolatka nie tylko zapobiega tyciu, ale również warunkuje prawidłowy wygląd skóry i dobre samopoczucie.

1. Jak się odżywiać, będąc nastolatkiem?

Prawidłowo zbilansowana dieta nie jest ważna tylko w dzieciństwie, gdy organizm szybko się rozwija, ale również w okresie dojrzewania. W tym czasie bowiem młodzież ma skłonność do tycia, co jest wynikiem nie tylko zmiany metabolizmu, ale również złych nawyków żywieniowych. Nastolatki zbyt często odwiedzają bary typu fast food, a posiłki tam serwowane (frytki, hamburgery, zapiekanki, kebaby) dostarczają mnóstwo kalorii, a mało składników odżywczych.

W diecie nastolatków bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków, a zwłaszcza śniadań, gdyż dostarczają energię na cały dzień. Śniadanie powinno być spożywane w ciągu 30 minut od momentu wstania z łóżka. W przeciwnym razie organizm nie pracuje na pełnych obrotach, nie wykorzystuje systematycznie dostarczanych z pożywieniem kalorii, w efekcie nastolatek zaczyna tyć. Posiłek na śniadanie powinien zawierać duże ilości nabiału (ser biały, jogurt naturalny, mleko), gdyż hamuje on uczucie głodu. W szkole uczeń nie powinien spożywać chipsów, pić napojów typu cola, gdyż wypłukują wapń z organizmu oraz są źródłem mnóstwa kalorii. Do szkoły warto zabierać owoce, sałatki, serki, kanapki z wędliną, a nawet batona musli.

  1. Odchudzanie dla nastolatków

W okresie dojrzewania wiele dziewcząt oraz chłopców zaczyna przygodę z odchudzaniem, by się podobać płci przeciwnej. Jednakże wiele sposobów na odchudzanie, które stosują nastolatki, kończy się niepowodzeniem, a nawet efektem jojo. Wskutek tego następuje zwolnienie podstawowej przemiany materii i zwiększa się skłonność do tycia. Dieta dla nastolatków nie tylko zapobiega tyciu, gdyż zawiera około 2500 kcal, ale również dostarcza wszystkich składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. W dietach odchudzających często występuje niedobór tych składników, ponadto zmiany hormonalne przyczyniają się do występowania zmian skórnych w postaci trądziku, łojotokowego zapalenia skóry.

Młodzież w okresie dojrzewania powinna szczególnie zwracać uwagę, by w ich diecie nie zabrakło takich składników jak:

– witamina C, która warunkuje prawidłową syntezę kolagenu, zwiększa odporność oraz zapobiega anemii. W największych ilościach występuje w owocach czarnej porzeczki, cytrusowych oraz natce pietruszki i czerwonej papryce;

– witamina A, która warunkuje prawidłowy stan nabłonków, w tym skóry, nadaje zdrowy kolor skórze oraz zapobiega stanom zapalnym i zaburzeniom widzenia. Głównym źródłem witaminy A w diecie są: żółtko jaj, masło, owoce i warzywa koloru pomarańczowego, żółtego i zielonego (marchew, dynia, morele, papryka czerwona, brokuły, natka pietruszki, sałata);

– witamina E, która zapobiega zmianom skórnym. W największych ilościach występuje w olejach, orzechach, zarodkach pszenicznych;

– magnez, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia koncentrację oraz procesy zapamiętywania. Dobrym źródłem magnezu są orzechy, czekolada gorzka, banany;

-wapń, który warunkuje optymalny proces tworzenia tkanki kostnej, który swój szczyt osiąga około 18-20 roku życia. W największych ilościach wapń występuje w białym serze, mleku, jogurtach, sezamie.

Aby zapobiec gromadzeniu się substancji toksycznych w organizmie, młodzież powinna spożywać około 2 litrów wody dziennie. Najlepszym jej źródłem jest woda mineralna, która zawiera także wapń i magnez, oraz zielona herbata, która zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i wykazuje działanie prozdrowotne.

Jeżeli  mamy do czynienia z nadwagą u nastolatka, warto się zastanowić nad dobraniem odpowiedniej diety dla młodego człowieka, takiej, która pomogłaby w osiągnięciu pięknej figury i która dostarczyłaby właściwych produktów odżywczych.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki styl jedzenia, który jest zarazem przyjemny i łatwy w zastosowaniu, da dobre efekty. Tym stylem okazała się dieta DASH.

Dietę tą możemy nazwać również dietą naszych marzeń – bowiem nie tylko jest zdrowa, ale jednocześnie smaczna, łatwa i szybka w przygotowaniu – oraz oparta jest na łatwo dostępnych produktach i nieskomplikowanych przepisach kulinarnych oraz daje korzyści zdrowotne już po 2 tygodniach.

Więcej na ten temat znajdziecie w linku:

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/dla-nastolatek-na-szczupla-sylwetke—–dieta-dash

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/dieta-dash—–gwiazda-wsrod-diet

Materiał opracowały: D.Polonis, E. Paterkowska w oparciu o wiadomości ww.ston w internecie i wiedzę własną.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.