Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń?

Jak rozpoznać prawdziwą przyjaźń?

Potencjalnych przyjaciół rozpoznajemy najczęściej wtedy, kiedy wiemy, czego w nich szukamy. Istnieją określone cechy ludzi, które sprawiają, że osoby, które je mają, dopuszczamy do siebie bardzo blisko.

Cechy te stanowią rodzaj wzorca, który może być wskazówką, gdy szukamy takich osób. Przy jego pomocy można też przetestować własną zdolność tworzenia dobrych relacji z innymi!

Akceptacja. Człowiek zdolny do przyjaźni nie czuje potrzeby dyskredytowania innych ludzi. Szanuje i liczy się z innymi. W obecności kogoś takiego czujesz się dobrze, masz poczucie, że jesteś akceptowany i że wydobywa on twoje najlepsze strony.

Zainteresowanie. Kto ciągle zarzuca cię własnymi problemami, w istocie nie interesuje się tobą. Kto ciągle chce opowiadać o sobie, swojej rodzinie, swoich zainteresowaniach i sukcesach, nie jest osobą wartą przyjaźnią. Ktoś taki jest zbyt skoncentrowany na sobie i zbyt egoistyczny. Człowiek zdolny do przyjaźni z tobą będzie chciał dowiedzieć się o tobie wielu rzeczy: co myślisz, jak żyjesz, co jest dla ciebie ważne.

Gotowość pomocy. Naprawdę kiedy będziesz potrzebował pomocy, człowiek zdolny do przyjaźni wielkodusznie poświęci ci swój czas i siły. Jego pomoc nie jest zależna od terminów we własnym kalendarzu ani od tego, czy zobaczy w tym dla siebie jakąś korzyść. Nie oczekuje też rewanżu za swą pomoc. A jeśli coś mu się podoba, nie szczędzi pochwał i uznania pod adresem ludzi, u których to dostrzeże.

Obiektywizm. Plotki i pusta gadanina nie są jego specjalnością, nie bierze w tym udziału. Jeśli dotrą do niego nieciekawe pogłoski na czyjś temat, sam próbuje wyrobić sobie o tym zdanie. Nie przyszłoby mu na myśl plotkować za plecami danej osoby. Kto czuje się dobrze w swojej własnej skórze, temu łatwiej zaakceptować inne poglądy i inny sposób życia.

Uważność. Ludzie, którzy posiadają tę cechę, zapamiętują imiona, urodziny, skłonności, talenty i upodobania własnych przyjaciół. Nieuważność to cecha ludzi obojętnych. Jeśli zdarzy ci się nadmienić mimochodem, że w tym roku zwariowałaś na punkcie koloru młodej trawy, nie spodziewaj się, że to zapamięta i że na urodziny dostaniesz od niego coś w tym kolorze.

Oparcie. Jeśli coś mówi, mówi serio. Dotrzymuje słowa. Rzucanie słów na wiatr nie jest w jego stylu. Nie kłamie, nie kręci, nie oszukuje i nie manipuluje.

Autoironia. Ma poczucie humoru i potrafi śmiać się z siebie. Jest optymistą i nie uważa się za pępek świata. Jest otwarty i mówi bez rozczulania się nad sobą o swoich porażkach i o tym, jak sobie z nimi radzi.

Umiejętność wczuwania się w druga osobę – empatia. Osoba obdarzona tą cechą czuje instynktownie, co przeżywasz, i jest gotowa ci pomóc i doradzić – ale tylko wtedy, kiedy ty tego chcesz. I odwrotnie – mówi bez ogródek o tym, co czuje – na przykład o swoim smutku czy złości.

Lojalność. Człowiek zdolny do przyjaźni nie jest kimś, kto swe sympatie rozdaje łatwo na prawo i lewo. Nie zmienia swoich poglądów i przekonań jak rękawiczki. Wobec ataków, zarzutów i intryg potrafi je obronić. Taktyka, zmiany, lizusostwo i chęć przypodobania się, to zachowania zupełnie mu obce.

Niezależność. Taki człowiek zna swoje mocne i słabe strony. Dobrze się czuje we własnej skórze i jest autentycznie sobą. Nie jest uzależniony od opinii innych ludzi, lecz sam jest odpowiedzialny za swoje działania i zachowanie. Jeśli mu się coś nie uda, próbuje to zmienić, nie szukając winnych, własnymi siłami.

Jak się zaprzyjaźnić?

Szukasz przyjaciela/przyjaciółki? A może zastanawiasz się, co zrobić, aby poznać bliżej koleżankę lub kolegę? To naturalne, że nie chcemy być samotni. Każdy z nas potrzebuje kogoś, komu może zaufać, zwierzyć się, z kim miło spędza czas. Osoby, która nas polubi takich, jacy jesteśmy. Warto szukać takich osób wokół siebie.

Gdzie znaleźć przyjaciół?

w szkole – bycie w jednej klasie, spędzanie czasu na przerwach dają wiele tematów do rozmów.Możliwe, że zastanawiasz się, gdzie znaleźć bliskiego przyjaciela. Takich miejsc i okazji może być wiele. Zwykle zaprzyjaźniamy się z kimś w naturalny sposób. Trudno to zaplanować. Często po prostu poznajemy kogoś, kogo zaczynamy lubić i kto np. ma podobne zainteresowania. Taką osobę można poznać:

w internacie – kiedy mieszkasz blisko kogoś jest wiele okazji by spędzić razem czas podczas udziału we wspólnych zajęciach, podczas posiłków, przy wspólnym wyjściu na spacer czy do sklepu.

poprzez inne osoby – rodzeństwo, lub nasi znajomi mogą poznać nas z kimś, kogo polubimy

przez internet – ale tu trzeba być bardzo ostrożnym, bo nie zawsze wiemy kim jest osoba poznana w Internecie. 

 Co może pomóc się zaprzyjaźnić?

Możliwe, że zastanawiasz się, co sprawia, że ludzie lubią się nawzajem. Wpływa na to wiele rzeczy i nie wszystkie zależą od nas samych. Jedni ludzie dogadują się ze sobą dobrze, a inni nie. Czasem nie ma konkretnego powodu. Jest jednak kilka rzeczy, które mogą pomóc zbliżyć się do kogoś i zaprzyjaźnić:

zainteresowania – możemy porozmawiać o wspólnym hobby, albo podzielić się z kimś tym, co lubimy

wspólne spędzanie czasu – żeby się polubić, warto spędzać razem wolne chwile; dzięki temu można się lepiej poznać

uśmiech – dzięki niemu możemy okazać innym naszą sympatię

pomysły na wspólne spędzanie czasu wolnego – lubisz coś robić? Możesz zaprosić koleżanki i kolegów ze szkoły do wspólnych gier, oglądania filmów, lub wyjścia do kina….

W dzisiejszej rzeczywistości pozostaje nam tylko

A może ty chcesz przedstawić nam swojego przyjaciela. Zapraszamy na  forum.sosww31@gmail.com  lub na naszym Fanpage.

źródła: https://deon.pl/inteligentne-zycie/poradnia, Grafika Google

Przygotowały i opracowały w ramach RMI : A. Jóźwik, A. Płachta, E. Wiejak

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.