Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii – 3 maja.

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii – 3 maja.

Wiosna już w pełni zagościła za naszymi oknami. Cieszy nasze oczy kolorami, zapachami, budzącym się nowym życiem. Jest jednak grupa osób, które z dużą rezerwą podchodzą do tej pory roku. To alergicy i astmatycy. Właśnie 3 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii. Ponad 40 proc. Polaków ma różne alergie, a prognozy zapowiadają, że za kilkanaście lat co drugi z nas będzie na coś uczulony…Czy wiecie, że sto lat temu alergia dotykała zaledwie 1 proc. rodaków?

Zachorować można w każdym wieku, musimy zatem być świadomi problemu i wiedzieć, jak postępować, jak pojawią się objawy alergii.Wodnisty katar, łzawienie z oczu, które pojawiają się po wyjściu na powietrze czy sucha swędząca skóra po zjedzeniu jakiegoś produktu to chleb powszedni dla alergika.

Inne objawy towarzyszące alergii to:

– swędzenie nosa

– wysypka

– przekrwione oczy

Co zatem robić, by zminimalizować wiosenne reakcje alergiczne?

  1. Regularnie sprzątaj mieszkanie, bo roztocza kurzu domowego uczulają najczęściej i osłabiają przeciążony układ immunologiczny.
  2. Unikaj przebywania w pomieszczeniach z dużą ilością tkanin, tj:dywany, zasłony, w których gromadzą się liczne alergeny.
  3. W okresie najwyższego pylenia zmieniaj ubrania po przyjściu do domu, bowiem alergeny dostaną się do naszych mieszkań z naszym ubraniem.
  4. Nie otwieraj okien w ciągu dnia, kiedy jest największe natężenie pyłków w powietrzu.
  5. Nasze oczy ochronią przed pyłkami okulary przeciwsłoneczne mocno dopasowane do twarzy. Jeśli cierpimy na nadwrażliwość na światło, dobrze dobrane okulary ochronią nasze oczy.
  6. Jeśli jesteś pod opieką lekarza alergologa, to zapewne masz przepisane lekarstwa, które mają ci pomóc w przezwycięzaniu skutków alergii. Pamiętaj o regularnym zażywaniu tych leków.

Pamiętajmy, że w kwietniu i maju głównie pylą:

brzoza ( do połowy maja, najczęściej powoduje najwcześniejsze objawy alergii)

trawy ( pylą do końca lipca i sprawiają ogromny kłopot alergikom)

W ciepły i wietrzny dzień w powietrzu jest najwięcej alergenów.

Oddech alergikom daje czas po burzy lub gdy pada deszcz.

W obecnym czasie, kiedy z powodu pandemii mamy i tak ograniczone wyjścia na dwór i wyjazdy poza miasto, korzystajmy ze spacerów stosując się do zaleceń alergologów.

Materiał przygotowała: D. Polonis i E. Paterkowska

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.