Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

  Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Święto to jest obchodzone 25 kwietnia i ma za zadanie zwrócenie uwagi na powszechne  występowanie nadmiernego hałasu w codziennym życiu ludzi, jego skutkach zdrowotnych oraz na zwiększaniu świadomości występowania tego szkodliwego zjawiska.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został zainicjowany przez Ligę Niedosłyszących w 1995 roku..
W Polsce  po raz pierwszy jego obchody odbyły się w 2000 roku z inicjatywy  Towarzystwa Higieny Akustycznej.
Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem cywilizacyjnym i działalnością człowieka.
Największe zagrożenie stanowi hałas powodowany ruchem drogowym, kolejowym i lotniczym.Zagrożenie to wzrasta szybko w wielkich miastach i na terenach silnie zurbanizowanych.

Długotrwały hałas wpływa na nasze zdrowie i życie, powoduje zaburzenia słuchu, narządów wewnętrznych, układu pokarmowego, nerwowego, układu krążenia,trudności w uczeniu się, powoduje powstawanie stresu, zaburza odpoczynek.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że słuchanie muzyki na słuchawkach dousznych posiada taki sam poziom hałasu,co silnik startującego odrzutowca.
Warto o tym pamiętać.Według danych WHO 80 milionów Europejczyków, a więc 20% całej społeczności  jest narażonych na nadmierny, przekraczający normy poziom hałasu.Organizacja ta uważa hałas za drugą najważniejszą przyczynę środowiskową złego stanu zdrowia.
Jak więc mamy dbać o słuch?
Specjaliści radzą, aby korzystać z przenośnych odtwarzaczy nie dłużej niż godzinę dziennie, wybierać sprzęty, które pracują cicho, nie zasypiać przy włączonym telewizorze czy radiu, nie lekceważyć infekcji górnych dróg oddechowych i kataru, bo często powikłaniem tutaj jest zapalenie ucha.
Poniżej Pakiet Edukacyjny.
Materiał przygotowała: M. Kozieł

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.