Woda na wagę złota.

Woda na wagę złota.

Woda – źródło życia
„Wartość wody doceniamy dopiero wtedy,gdy wyschnie studnia” –
Benjamin Franklin

Błękitna planeta – tak często nazywana jest Ziemia. Niebieski kolor mórz i oceanów nie pozostawia wątpliwości – otacza nas woda. Ale w zdecydowanej większości, bo aż 97% to woda słona, niezdatna do picia.Woda słodka to tylko 1%, pozostała część jest zmagazynowana w lodowcach oraz lodach Arktyki i Antarktyki. Zasoby wody pitnej na świecie są ograniczone i podlegają nieustannej presji wynikającej z działalności człowieka w dziedzinie przemysłu, rolnictwa, gospodarki komunalnej i zmiany….klimatu. Wydawałoby się, że woda zdatna do picia jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko odkręcić kran. Niestety, nie jest to takie proste.Woda pitna nie jest równomiernie rozmieszczona na całej planecie.Okazuje się, że 1 na 9 mieszkańców ziemi nie ma do niej dostępu. Z powodu chorób „brudnych rąk”co roku umiera około 2 miliony ludzi.
Tak naprawdę woda jest synonimem życia. Człowiek może bez niej przetrwać tylko kilka dni, znacznie krócej niż bez jedzenia. Tam, gdzie nie ma wody, nie ma życia. Jest nam potrzebna w życiu codziennym, we wszystkich gałęziach gospodarki, w sektorze usług, przy produkcji pożywienia.
Organizacja FAO ustaliła, że do roku 2050 populacja ludzi zwiększy się do 9 miliardów. Przy stale rosnącej konsumpcji, degradacji środowiska, postępującej zmianie klimatu może okazać się, że nie tylko zasoby wodne będą niewystarczające dla takiej populacji. Może zabraknąć również żywności.
Braki wody a tym samym wilgoci już dają nam o sobie znać. Wiosenna susza w Polsce zmusza nas do – oszczędzania wody. Przyroda budzi się do życia. Kwiaty i krzewy patrzą w stronę słońca, czarują nas delikatnością. Jest coraz pięknej każdego dnia. Tylko brak deszczu, osłabia ich wzrost, wysychają studnie i poziom rzek się obniża. Wiele gmin ogłosiło zakaz podlewania trawników i ogrodów. Wydaje się, że na ziemi jest mnóstwo wody. Tymczasem sytuacja jest znacznie mniej wesoła. W tym roku nie padało od dawna.
Należy oszczędzać wodę w domu i ogrodzie. Oto kilka porad.
1. Zakręć wodę w czasie golenia i mycia zębów.
2. Do płukania ust używaj napełnionego kubka.
3. Zmień spłuczkę na model z opcją mniejszego spłukiwania.
4. Dokręć lub napraw kapiący kran, zmień na takie, które oszczędzają wodę.
5.W czasie mycia rąk nie odkręcaj kranu w pełni.
6. Używaj jednouchwytowych baterii.
7. Nie zmywaj pod bieżącą wodą.
8. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero kiedy są pełne.
9. Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli.
10. Nie wylewaj wody jeśli może ona zostać ponownie wykorzystana.
11. Do podlewania wykorzystuj deszczówkę, którą gromadź w pojemnikach. To podstawowe możliwości trwałego ograniczenia ilości zużywanej wody. Jeśli je zastosujesz, zyskasz nie tylko niższe rachunki, ale także przyczynisz się do bardziej zrównoważonego jej wykorzystania.

Materiał przygotowała: M. Kozieł, M. Żydek

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.