Tyle zysku, ile odzysku !!!

Tyle zysku, ile odzysku !!!

W ostatnim czasie temat zjadliwego wirusa jest wszechobecny . By nasze myśli skierować w innym kierunku   zastanówmy się co my możemy dać od siebie , by „uratować świat”. Jak zadziałać, by żyło nam się lepiej i przyjemniej. Coraz bardziej popularny staje się styl życia zero waste (ang. zero marnowania). Jak sama nazwa wskazuje, osoby, które postępują w ten sposób, starają się dążyć do zminimalizowania lub całkowitego zaprzestania marnowania zasobów Ziemi. Jednak czy takie postępowanie ma sens w dzisiejszym świecie i czy przynosi rzeczywistą korzyść naszej planecie oraz nam samym?

Macie teraz więcej czasu (gdy już odrobicie zadania domowe ), by pooglądać jakieś filmy czy programy . Zachęcamy , by celować w  produkcje dokumentalne  o tym, jak bardzo zaśmiecona jest nasza planeta. W Internecie można znaleźć mnóstwo blogów z poradami dotyczącymi życia w stylu zero waste. Dostępne są również  e- książki autorstwa polskich i zagranicznych propagatorów tego ruchu.

Proponujemy byście się zapoznali z zasadami  zero waste

Są to zasady ,które możemy wprowadzać w życie już dziś co jest szczególnie ważne ponieważ oczywiście każdy z nas wie, że swoją aktywność na zewnątrz powinien ograniczyć do minimum. Działajmy!

  • Odmawiaj (refuse)– pierwszą zasadę najłatwiej wprowadzić w swoje codzienne życie, ponieważ nie wymaga żadnego dodatkowego działania. Wystarczy odmawiać przyjmowania rzeczy, które i tak zwykle się na nic nie przydadzą, a jedynie wygenerują dodatkowe śmieci, tym samym obciążając planetę. Zgodnie z tą zasadą nie należy przyjmować ulotek, reklamówek oraz wszelkiego rodzaju gratisów.Bez tych przedmiotów jesteśmy w stanie funkcjonować, a ich zabranie spowoduje, że prawdopodobnie w niedługim czasie (zwykle nie są to przedmioty dobrej jakości), staną się odpadami.

  • Ograniczaj( reduce)  –  ten styl życia zachęca do rezygnowania z przedmiotów, które nie są nam potrzebne.  Na każdym kroku jesteśmy otaczani reklamami, które zachęcają nas do kupowania nowych ubrań, kosmetyków, sprzętu elektronicznego, gadżetów, kreując tym samym potrzeby, których tak naprawdę nie mamy. Zmiana nawyków związanych z kupowaniem będzie miała świetny wpływ zarówno na środowisko, jak i na nasz portfel.

  • Segreguj i przetwarzaj (recycle) – jeśli już wyprodukuje się odpady, należy zadbać o to, aby zostały odpowiednio przetworzone i nie stały się bezużytecznymi śmieciami. Dlatego ważna jest segregacja odpadów (umożliwia recykling), ale również samodzielne przerabianie pozornie niepotrzebnych rzeczy na coś, co może się nam przydać.

  • Kompostuj (rot) – to zasada dotycząca pozbywania się odpadów organicznych. Dzięki kompostowaniu resztki jedzenia nie zalegają na wysypiskach śmieci, gdzie generują ogromną ilość gazów cieplarnianych. Jednocześnie osoba, która kompostuje, otrzymuje wysokiej jakości naturalny nawóz.

Do tych zasad  często dodaje się kolejne: Repair (naprawiaj) – przed wyrzuceniem i kupnem nowej rzeczy warto naprawić to, co już mamy. Remember (pamiętaj) – ta zasada wiąże się ze świadomością wpływu naszych działań na środowisko oraz Rethink (przemyśl) – przemyślenie dotychczasowego życia i zastanowienie się nad tym, jakie zmiany powinniśmy wprowadzić.

Zero waste to ciekawy styl życia, który skłania ludzi do przemyślenia swoich nawyków. Oczywiście nie każdy musi od razu robić własne środki czystości lub domowy ser, jednak picie napoju bez jednorazowej słomki lub odmówienie gratisowego gadżetu nie wpłynie znacząco na jakość naszego życia, a może być początkiem pozytywnej zmiany.

Zachęcamy!!!!

Źródła:

  • http://zero-waste.pl/czym-jest-zero-waste/
  • https://ulicaekologiczna.pl/umysl-i-cialo/zero-waste-dla-poczatkujacychhttps://www.ograniczamsie.com/

przygotowały w ramach RMI: A. Jóźwik, A. Płachta, E. Wiejak

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.