Najzdrowszy owoc – jak działa na nas kiwi ?

Najzdrowszy owoc – jak działa na nas kiwi ?

Kiwi pochodzi z Chin. W XIX wieku jako roślina ozdobna rozprzestrzeniała się po innych krajach. Jednak dopiero 100 lat później, owoc ten otrzymał swoją nazwę. Mieszkańcy Nowej Zelandii stwierdzili bowiem, że przypomina on ptaka kiwi. Do tego podobieństwa przyczynił się meszek znajdujący się na skórce owocu, przypominający upierzenie tego ptaka. Od tamtego momentu kiwi zaczęto sprzedawać jako owoc jadalny na skalę światową. Kiwi uprawiane jest przede wszystkim w Nowej Zelandii. Jednak do głównych producentów tego owocu zaliczają się także Australia, Chile, Kalifornia, Południowa Afryka oraz kraje położone nad Morzem Śródziemnym. Obecnie stworzono również dwa gatunki, które mogą być uprawiane także w Polsce. Kiwi to najzdrowszy owoc świata.

Jego regularne spożywanie wzmacnia odporność, skraca czas leczenia infekcji, chroni przed depresją i nowotworami. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom ma zbawienny wpływ na serce, zapobiega też miażdżycy. Jest także sprzymierzeńcem osób chorych na cukrzycę. Świetnie sprawdza się w dietach odchudzających. Chroni oczy przed zmianami zwyrodnieniowymi. Niesamowite ? A to dopiero początek !
Kiwi zaliczane jest do tzw. superfoods, czyli produktów, które mają wyjątkowy wpływ na nasze zdrowie. Macie ostatnio dużo stresu i brakuje Wam koncentracji ? Nie martwcie się – jest na to rada. Owoc kiwi nazywany jest owocem koncentracji i zdrowia. Pomaga sie skupić, koi nerwy i poprawia samopoczucie. Pozwoli załagodzić każdą trudną sytuację i umili atmosferę w pracy. Ponadto zawiera mnóstwo witamin i składników mineralnych. Owoc kiwi to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera witaminy : C, B, E, K oraz minerały : żelazo, wapń, magnez, miedź, potas, cynk i błonnik.
Właściwości zdrowotne :
 1. Wspomaga układ krążenia i przeciwdziała miażdżycy.
Glikozydy nasercowe zawarte w kiwi zwiększają wydajność serca, usprawniają krążenie, likwidują zastój krwi. Potas reguluje rytm serca i pomaga obniżyć ciśnienie. Witaminy C i E zaś chronią przed miażdżycą.
 2. Chroni przed nowotworami.
Kiwi zawdzięcza to działanie bogactwu witaminy E, która jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy. Chroni ona komórki przed działaniem wolnych rodników, wspomaga regenerację uszkodzonych komórek. Glutation obecny w kiwi zapobiega mutacjom genów, które mogą zapoczątkować rozwój choroby.
 3. Kiwi pomaga w walce z cukrzycą.
Błonnik zawarty w kiwi spowalnia tempo wydzielania insuliny i chroni przed gwałtownym spadkiem poziomu cukru we krwi.
 4. Kiwi obniża poziom cholesterolu.
I znów jest to zasługa błonnika. Badania dowiodły, że spożycie 10 do 25 g błonnika dziennie obniża poziom cholesterolu o ok.18 %. Jeden owoc kiwi zawiera ok. 2,1 g błonnika.
 5. Kiwi wspomaga odchudzanie, reguluje procesy trawienia.
Owoc kiwi jest niskokaloryczny –  zawiera niewiele ponad 50 kcal. Ponadto błonnik, w tym zawarta w pestkach kiwi pektyna, korzystnie wpływa na skład flory bakteryjnej układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn, leczy biegunki i zaparcia.
 6. Kiwi może chronić przed depresją.
Może pomóc w tym inozytol – alkohol cukrowy obecny w kiwi. Znajdują się tam również serotoniny – hormony szczęścia, które mają właściwości antydepresyjne.
 7. Kiwi wspomaga system nerwowy i pracę mózgu.
Dzięki obecności kwasu foliowego kiwi przynosi ulgę w wyczerpaniu umysłowym, natomiast potas, którego w kiwi nie brakuje, zapobiega uczuciu zmęczenia, osłabieniu, apatii i nadmiernej senności.
 8. Kiwi chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej ( AMD ).
Zawarte w kiwi karotenoidy ( m.in. beta karoten i luteina ), a także antyoksydanty i witaminy E i C chronią przed zwyrodnieniem centralnej części siatkówki oka ( odpowiedzialnej za ostre widzenie i odróżnianie kolorów ).
 9. Kiwi zapobiega osteoporozie.
Wapń i witamina K obecne w kiwi pomagają zachować układ kostny w dobrej kondycji.
Warto więc je jeść !
Kiwi jest dostępne niemal w każdym sklepie przez cały rok. Dojrzały owoc można jeść na surowo, duszony i miksowany. Nadaje się niemal do każdego dania : do sałatek, deserów, naleśników, ciasta i muffinek. Można z niego zrobić kompot, konfiturę, krem, zupę, syrop, sok i koktajl.
Smacznego ! ! !
Materiał przygotowała: p. M. Kozieł
Teksty źródłowe :
Zdjęcia  – grafika Google.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.