Podstawy gotowania dla początkujących – sałatka z kurczakiem a⍘la cezar

Podstawy gotowania dla początkujących – sałatka z kurczakiem a⍘la cezar

Savoir-vivre podczas Wielkanocy

Wielkanoc zaraz po Bożym Narodzeniu, to ważne rodzinne święto spędzane głównie przy stole. Ma uroczysty charakter i rządzi się swoimi prawami, o których nie zawsze pamiętamy. Dekorując stół, przygotowując świąteczne potrawy i porządkując mieszkanie, nie zapominajmy o regułach savoir-vivre obowiązujących podczas wielkanocnego świętowania.

Jak zacząć

Wielkanoc ma trochę mniej rodzinny charakter niż Boże Narodzenie, ale ze względu na obecną sytuację,  będziemy świętować tylko z najbliższymi. Podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych w Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Ma je zastąpić błogosławieństwo w rodzinach. Uroczyste śniadanie zaczynamy od podzielenia się pokarmami. Święconka powinna znaleźć się na honorowym miejscu na stole i być łatwo dostępna dla wszystkich. Podczas dzielenia się jajkiem, czyli symbolem życia domownicy składają sobie życzenia, gospodarz powinien również życzyć pomyślności wszystkim zebranym domownikom.

Wielkanocny stół

Na stole przykrytym białym obrusem nie powinno zabraknąć wielkanocnych i wiosennych ozdób. Rzeżucha, bukszpan, a także baranki i kurczaczki na pewno ubarwią stół, ale nie przesadzajmy, zróbmy miejsce na potrawy. Ogólne zasady dobrego zachowania przy stole obowiązują również podczas Wielkanocy. Nie opieramy się łokciami o stół, nie mówimy z pełnymi ustami oraz umiejętnie posługujemy się sztućcami. Starajmy się spróbować każdej potrawy, która została podana, ale nie jedzmy łapczywie i pospiesznie.

Jak podawać posiłki

Śniadanie wielkanocne funkcjonuje raczej jako obiad, dlatego też możemy podać gorące dania przed południem. Zaczynamy od zimnych przystawek czyli wędlin, jajek, pasztetów. Po zaspokojeniu pierwszego głodu, możemy na stół podać białą kiełbasę, barszcz biały oraz schab. Na deser razem z kawą i herbatą raczymy się słodkimi babami i mazurkami.

Strój 

Nawet jeśli spędzamy czas świat w gronie bliskiej rodziny nie zapominajmy o odświętnym stroju. Nie wypada zasiadać do stołu w piżamach czy szlafrokach. Zadbajmy o odświętny nastrój.

A teraz czas na gotowanie. Dzisiaj przepis na sałatkę, która zdobyła już wasze uznanie w internacie, a w czasie Wielkanocy możecie ją podać na świąteczny stół w wzbogaconej wersji.

Sałatka z kurczakiem ala cezar

Składniki:

mix sałat ( jedno opakowanie)

pomidorki koktajlowe 10 szt

pierś z kurczaka ( podwójna)

ser żółty twardy 10 dkg

grzanki ( można je dostać w każdym sklepie lub zrobić samodzielnie, krojąc pieczywo chleb lub bułkę w drobną kostkę i na 5 -10 min wsadzić do piekarnika, rozgrzanego do 200 stopni)

Przygotowanie sosu:

mały jogurt naturalny lub jogurt grecki

2 łyżki majonezu

sok z wyciśniętej połówki cytryny ( wyciskamy przez palce tak aby nie wpadły do sosu pestki)

sól, pieprz do smaku

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy doprawiając solą i pieprzem. Jeśli przygotowany sos jest za rzadki, dodajemy jeszcze majonezu. Konsystencja sosu musi być półpłynna.

Przygotowanie sałatki:

Piersi z kurczaka dokładnie myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym i kroimy w kostkę. Posypujemy przyprawą do kurczaka i smażymy na patelni z odrobiną oleju. Po usmażeniu wyjmujemy na ręcznik papierowy, aby odsączyć z tłuszczu. Do salaterki wkładamy mix sałat, polewamy przygotowanym sosem. Pomidorki koktajlowe kroimy na pół i układamy przekrojoną częścią do góry, dodajemy usmażonego kurczaka, następnie grzanki i posypujemy serem żółtym startym na drobnych oczkach. Całość możemy przyozdobić kiełkami np. rzodkiewki. Uwaga sałatki nie mieszamy, ma być ułożona warstwowo. Do sałatki możemy podać pieczywo tostowe przyrumienione w piekarniku lub z tostera.

POWODZENIA !!!

źródła:

https://polki.pl/wielkanoc,savoir-vivre-podczas wielkanocy

przygotowały w ramach RMI:  A. Jóźwik, A. Płachta, E. Wiejak

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.