Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Data 5 maja to ważny dzień dla wszystkich niepełnosprawnych, ale także tych, którzy podejmują działania na rzecz niwelowania barier i budowania środowiska przyjaznego i dostępnego dla wszystkich.
Święto zostało zapoczątkowane we Francji w latach 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych.
Głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem dyskryminacji osób niepełnosprawnych w codziennym życiu oraz sprzeciw wobec tej dyskryminacji.
To dzień manifestowania tolerancji oraz równouprawnienia.

To dzień dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i o barierach , z jakimi wciąż się borykają.
W Europie organizowane są integrujące wydarzenia, spotkania ze specjalistami oraz akcje propagujące zwalczanie agresywnych zachowań.
W Białymstoku rokrocznie organizowany jest Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.
 Prawa osób niepełnosprawnych zagwarantowane są w Konstytucji RP, dyrektywach Unii Europejskiej oraz w Europejskiej Karcie Społecznej.
We Wrocławiu działa Sejmik Osób Niepełnosprawnych, który oferuje pomoc w aspektach prawnych, zdrowotnych i społecznych.
W Polsce żyje ok.5,5 miliona mieszkańców, których dotyka problem niepełnosprawności.
O ich interesy dba Pełnomocnik do Spraw Osób Niepełnosprawnych, którego obowiązkiem jest inicjowanie, nadzór oraz koordynacja zadań wynikających z Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej, a także zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.Kontroluje on również realizację zadań określonych w ustawie.
Realizacja praw osób niepełnosprawnych to potwierdzenie równości wobec prawa, zobowiązanie poszanowania godności, gwarancja równouprawnienia, tworzenie warunków do samorealizacji,  likwidacja istniejących barier oraz tworzenie jak najlepszych warunków wsparcia.
Osiągnięcie tak ważnych celów jest możliwe dzięki zaangażowaniu samych osób niepełnosprawnych, środowiska, podmiotów je reprezentujących oraz organów publicznych czy instytucji.
Dlatego cieszy, że nie tylko w atmosferze tak ważnych świąt, jak dzisiejsze potrafimy współpracować przeciwdziałając wszelkim formom dyskryminacji.
Materiał przygotowała: M. Kozieł
Źródła :
Zdjęcia – grafika Google:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.