Hortiterapia – zbawienny wpływ roślin na nasze zdrowie.

Hortiterapia – zbawienny wpływ roślin na nasze zdrowie.

W dniach 6 i 13 maja wychowanki grupy 5 wraz w wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach zdalnych z zakresu hortiterapii, której głównym założeniem jest wykorzystanie roślin, kontaktu z przyrodą w celach leczniczych. Zajęcia zostały przeprowadzone przez właściciela kwiaciarni „U Dudów” z Niedrzwicy Dużej. Na zajęciach tematycznych pt. ,,Kwiaty cięte’’, pani Marzena omówiła i zaprezentowała wybrane gatunki kwiatów, które na co dzień wykorzystuje do tworzenia różnych kompozycji kwiatowych, dekoracji.

Zapoznała nas również z podstawowymi zasadami pielęgnacji i przedłużenia ich świeżości. Tematyka kolejnego wirtualnego spotkania w aplikacji Zoom dotyczyła m.in.: Ziół – ich właściwości leczniczych i zastosowania w kuchni. Na zajęciach poznaliśmy różne gatunki ziół, które używane są zarówno w medycynie, kosmetologii oraz gastronomii, wśród nich znalazły się m.in.: mięta, melisa, oregano, bazylia, pietruszka, lubczyk, pokrzywa, tymianek, rozmaryn, mniszek lekarski. Prowadząca zajęcia przybliżyła nam również główne zasady i założenia hortiterapii oraz jej wpływ na funkcjonowanie człowieka w aspekcie fizycznym, psychicznym i poznawczym.
Podsumowaniem zajęć i bardzo miłą niespodzianką ze strony p. M. Dudy, było przekazanie dla naszych wychowanków katalogów florystycznych oraz zestawu ziół, które z pewnością wykorzystamy na zajęciach zrealizowanych stacjonarnie w internacie. Młodzież będzie miała możliwość poznania w sposób wielozmysłowy i bezpośredni świeżego, niepowtarzalnego aromatu ziół, ich barwy, wyglądu czy smaku.
Część otrzymanych ziół znajdzie swoje miejsce na zielniku, stworzonym w ramach działalności Sekcji Ekologicznej.


Już wkrótce zapraszamy na kolejne zajęcia z udziałem Pani Marzeny. Tym razem będą poświęcone kwiatom doniczkowym i odbędą się w Internacie SOSW.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.